Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Żelazko czy parownica?

Prasowanie ubrań nie należy do ulubionych zajęć większości z nas. Zajmuje dużo czasu, a także wysiłku. Producenci starają się ten problem rozwiązywać i z każdym rokiem wprowadzają nowocześniejsze urządzenia mające ułatwić codzienne obowiązki domowe. Im bardziej nowoczesny sprzęt, tym czynność jest łatwiejsza i szybsza. W sklepach dostępne są zarówno żelazka jak i parownice do ubrań. Co jest bardziej praktyczne? Oto kilka przydatnych wskazówek dla zainteresowanych.

Czym jest parownica?
Jest to niewielkie urządzenie wygładzające ubrania za pomocą strumienia gorącej pary. Wiszące na wieszaku ubrania wygładzane są w pozycji pionowej, co znacznie ułatwia prasowanie, ponieważ nie potrzebna jest do tego deska. Parownica działa szybko i sprawnie i nie wymaga skomplikowanej obsługi. Wlewamy wodę i włączamy. Urządzenie nagrzewa się bardzo szybko, a strumień pary uwalniany jest za pomocą odpowiedniego przycisku.

Parownice, jak większość urządzeń wykorzystywanych w pracach domowych, mają swoje zalety i wady. Do tych pierwszych z pewnością zaliczyć możemy możliwość odświeżenia ubrań i pozbycia się z nich rozmaitych zapachów. Wadą takich urządzeń są głównie nieduże zbiorniki na wodę, którą podczas wygładzania trzeba często uzupełniać. Ponadto parownica do ubrań ma znacznie niższą efektywność prasowania niż tradycyjne żelazko.

Istnieje kilka rodzajów parownic. Ręczna składa się z rączki wyposażonej w grzałkę oraz z dołączonego zbiornika na wodę. Na rynku dostępne są modele zasilane sieciowo ze zbiornikiem zewnętrznym, co jest bardzo wygodne. Wyróżniamy też parownice stojące. Są one zdecydowanie większe, jak również posiadają specjalną konstrukcję, na której można zawiesić prasowane ubrania. Parownice pionowe mają też dodatkowy atut w postaci dużego zbiornika na wodę.

A może żelazko?

Żelazko świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy ilość przeznaczonych do prasowania ubrań jest bardzo duża. Prasowanie żelazkiem wymaga użycia deski poziomej. Najistotniejszym elementem klasycznego żelazka jest mocno nagrzana stopa, która odpowiada za wygładzanie ubrań. Większość modeli dostępnych na rynku ma także nadmuch pary. Żelazko idealnie nadaje się do prasowania każdego rodzaju tkanin, nawet tych o nietypowych fakturach.Podobnie jak parownica żelazko ma zalety i wady. Decydując się na zakup żelazka, mamy pewność, że nasze ubrania będą wygładzone do najmniejszych zakamarków, do których łatwo dotrzeć zwężającą się końcówką stopy. Do wad należy wydłużony czas przygotowania miejsca pracy, rozłożenia deski, uzupełnienia zbiornika na wodę, jak również oczekiwania na rozgrzanie stopy do pożądanej temperatury. Po wykonanej pracy trzeba też złożyć i schować deskę. Do najczęstszych wypadków, jakie mają miejsce podczas prasowania, należą uszkodzenia spowodowane nieuwagą, a więc przypalenie materiału.

Podstawowym modelem żelazka jest urządzenie wyposażone w dość szybko nagrzewającą się stopę wykonaną z odpowiedniego materiału. Obecnie większą popularnością cieszą się jednak żelazka parowe. Są one wyposażone w zbiornik napełniany wodą. Po włączeniu urządzenia podgrzana woda wydostaje się w postaci pary przez otwory widoczne w stopie żelazka. Materiał jest wygładzany przez nacisk stopy i działanie gorącej pary. Do innych sprawdzonych urządzeń prasujących należą stacje parowe, o znacznie silniejszym nadmuchu pary. W tym modelu zbiornik na wodę znajduje się w osobnym pojemniku, w którym jest też bojler, podgrzewający i zmieniający wodę w parę. Para ta wydostaje się z żelazka przez gruby przewód.

Jeśli na co dzień prasujemy dużo, warto zainwestować właśnie w stację parową. Na rynku dostępne jest również tzw. maxi żelazko. Wyglądem przypominają stacje parowe i posiadają osobny zbiornik na wodę, w którym jednak nie ma bojlera. Woda zmienia się w parę dopiero w żelazku. Każdy model jest dokładnie dostosowany do potrzeb użytkowników, dlatego przed zakupem należy się upewnić, czego potrzebujemy najbardziej. Można też zaopatrzyć się w oba urządzenia, jeśli mamy na to dość miejsca w swoim gospodarstwie domowym.

Źródło zdjęcia: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...