Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Zarządzanie zespołem – o połączeniach temperamentów

Każdy z nas jest mieszanką typów temperamentów, które mogą być połączeniami zgodnymi (sangwinik-choleryk, flegmatyk-melancholik), uzupełniającymi (choleryk-melancholik, sangwinik-flegmatyk) lub przeciwstawnymi (sangwinik-melancholik, choleryk-flegmatyk).

Jeśli czytałeś moje poprzednie artykuły, to wiesz, że mamy cztery podstawowe typy temperamentów:

  • towarzyski sangwinik – ekstrawertyczny optymista, dla którego życie to zabawa i który nie przestaje mówić;
  • energiczny choleryk – ekstrawertyczny lider, który lubi przejmować dowodzenie, ale bywa zbyt apodyktyczny;
  • perfekcyjny melancholik – introwertyczny pesymista z zadatkami na geniusza. Uzdolniony i wrażliwy, z tendencją do popadania w przygnębienie;
  • spokojny flegmatyk – introwertyczny mediator, który uchyla się przed życiowymi ciosami. Pogodzony z rzeczywistością, ale brakuje mu entuzjazmu.

Obrazowo można powiedzieć, że temperament każdego z nas to taka zupa przyprawiona czterema przyprawami, ale w różnych proporcjach.

Dlatego każdy człowiek ma inny zestaw zalet i wad, które czynią go unikalną jednostką. Przyjrzyjmy się teraz bliżej połączeniom temperamentów.

 

Połączenia zgodne (naturalne)

 

Połączenia zgodne (naturalne) to te, w których natura jednego w sposób harmonijny przenika się z naturą drugiego temperamentu. Połączenie choleryka i sangwinika to mieszanka, która daje ekstrawertycznego, optymistycznego lidera, którego nastawienie na zadania amortyzowane jest sangwinistycznym nastawieniem na ludzi i dobrą zabawę.

Takie osoby mają największy potencjał przywódczy. Lubią pracować i jednocześnie dobrze się przy tym bawić, co dobrze wpływa na zespół. Lubią ludzi, lubią z nimi rozmawiać, ale zazwyczaj o interesach i zadaniach do zrealizowania. Zabawowa natura sangwinika jest tutaj dyscyplinowana przez energicznego, nastawionego na cel, choleryka.

Połączenie flegmatyka i melancholika to również połączenie zgodne. Spokojna natura flegmatyka spotykając się z wrażliwym melancholikiem tworzy harmonijne połączenie. Naturalna chęć flegmatyka do odwlekania równoważona jest przez perfekcyjnego melancholika, który chce mieć wszystko zrobione na czas. Nadmierna wrażliwość melancholika równoważona jest stabilnością emocjonalną i stałością flegmatyka. Powoduje to, że taka osoba nie jest tak bardzo podatna na wahania nastrojów. Są poważni, cisi, nie lubią być w centrum uwagi. Spokojnie i dokładnie robią swoje.

 

 

Połączenia uzupełniające

 

Połączenia uzupełniające to takie, w których natura jednego uzupełnia braki drugiego typu temperamentu. Pierwszym tego przykładem jest połączenie choleryka i melancholika. To osoba, która jest nastawiona na cel, przy tym jest niezwykle przenikliwa, precyzyjna i wymagająca. Ma bardzo wysokie standardy i takiego też podejścia oczekuje od innych. Nie ma zadania, którego ten typ nie byłby w stanie doprowadzić do końca. Jest w stanie „dowieźć” nawet najtrudniejszy projekt.

Natomiast połączenie sangwinika i flegmatyka do pracy podchodzi lekko i z humorem. Podwójnie niefrasobliwy sposób życia oraz pogodność i bezproblemowość powodują, że są oni najlepszymi przyjaciółmi. To także najbardziej lubiany typ. Jego ciepło i łagodność powodują, że chce się z nim spędzać czas.

 

Połączenia przeciwstawne

 

Wielu badaczy zajmujących się kwestią temperamentów twierdzi, że niemożliwe są połączenia przeciwstawnych typów. Jednocześnie część z nich przychyla się do tezy, że jest to jednak możliwe. Zdania są tutaj podzielone. Osobiście skłaniam się ku drugiej tezie, że jest to możliwe. Osoby, które mają taką konstrukcję, mogą czuć się trochę „jakby było ich dwóch w jednym”. Wynika to z tego, że mają oni „w sobie” przeciwstawne, zupełnie skrajne typy.

Osoba, która jest połączeniem towarzyskiego sangwinika i perfekcyjnego melancholika, nieustannie toczy wewnętrzną walkę. Z jednej strony jej spontaniczna, sangwinistyczna natura chce swobody i improwizacji, na którą nie może zgodzić się natura uporządkowanego i mającego wszystko zaplanowane melancholika. To poważny konflikt, który, bez zdania sobie sprawy z własnej natury, może powodować wewnętrzne rozdarcie.

Połączeniem przeciwstawnym jest również zespolenie choleryka i flegmatyka. Taka osoba z jednej strony ma tendencje do pracoholizmu, ale z drugiej strony czasem „włącza jej się tryb” nieustannego oszczędzania energii, tak charakterystycznego dla flegmatyka. Z reguły taka osoba radzi sobie w ten sposób, że dzieli swój czas. Najczęściej jest bardzo choleryczna w pracy i bierna w domu.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, wiesz już, że każdy z nas jest unikalną mieszanką temperamentów. Wiesz już także, jakie są ich połączenia. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie wykonaj test osobowości. Ciekawostką jest, że największy problem z określeniem swojego temperamentu z reguły mają flegmatycy, ze względu na to, że są ludźmi najbardziej uniwersalnymi. Powodzenia w odkrywaniu tajników temperamentów i osobowości!

 

Autor artykułu: Nikodem Zegzda

 

Źródło zdjęć: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw Gazeta MSP jest miesięcznikiem ekonomicznym skierowanym do właścicieli oraz osób zarządzających firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Gazeta dostępna jest na rynku od 17 lat. Misją Gazety MSP jest dostarczanie przedsiębiorcom oraz osobom ...