Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Zakochaj się w aloesie

Pamiętam, że na parapecie u babci zawsze stał aloes, i to nie jeden. Miał duże smukłe liście, na których szybko zbierał się kurz… Pamiętam też podobny widok w domu rodzinnym, mama również hodowała aloesy, rozcinała liść, wydobywała jego środek dodając do popularnego wówczas kremu do twarzy. Podglądając mamę ja również robiłam podobnie, przełamywałam liść i jego kleistym, galaretowatym środkiem smarowałam sobie twarz. Nieświadoma wówczas zupełnie nie mogłam wiedzieć, że to był początek mojej przygody z tą rośliną.

Żyjemy w czasach, w których z jednej strony mamy rozwiniętą technologię, nauka wciąż zaskakuje przeróżnymi nowinkami i odkryciami, a z drugiej strony wracamy do korzeni, do natury.

 

Znany na całym świecie

 

Aloes znany jest od 3000 roku p.n.e, wspominali o nim Sumerowie, Egipcjanie nazwali go „rośliną nieśmiertelności”. Używany był do pielęgnacji ciała i włosów przez Nefretete. Około 400 roku p.n.e Sokrates podbił wyspę Sokortę, ze względu na znajdujące się tam gaje aloesowe – potrzebował aloesu dla swoich żołnierzy do opatrywania ich ran. Około 50 roku p.n.e Kleopatra kąpała się w mleku z aloesem. Również w Biblii można przeczytać sporo wzmianek o aloesie. Krzysztof Kolumb podczas wyprawy do Ameryki miał na statku donice z aloesem. Zdziwił się, kiedy zobaczył, że roślina ta jest doskonale znana i wykorzystywana na lądzie, który odkrył.

 

Aloes współcześnie

 

Na stronie PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=aloe+vera znajdziemy ponad trzy tysiące publikacji i badań naukowych dotyczących aloesu. Jest to roślina, której właściwości i zastosowanie dzięki licznym badaniom są z roku na rok coraz lepiej znane. Spośród ponad 350 odmian aloesu tylko kilka z nich ma takie bogactwo składników, które są pożądane przez ludzki organizm. Jedną z nich jest Barbadensis Miller inaczej zwany Aloe Vera.

 

 

Moda na aloes

Patrząc na półki w sklepie widać jak bardzo aloes stał się popularny, napisy na produktach wręcz krzyczą „Aloe Vera” czy „100% Aloes” Warto pokusić się i przeczytać etykiety ze składem produktu, by świadomie wybrać taki produkt, który rzeczywiście będzie działał i przyniesie oczekiwany efekt. Poświadczeniem jakości danego produktu może być certyfikat przyznawany przez Międzynarodową Radę Naukową ds. Aloesu (International Aloe Science Cuncil – w skrócie IASG). Jest to organizacja, której zadaniem jest dbanie o czystość oraz jakość aloesu zawartego w dostępnych na rynku produktach. W skład tej rady wchodzą między innymi: plantatorzy, badacze, naukowcy, dystrybutorzy, sprzedawcy i lekarze.

 

Za co cenię aloes?

 

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Cóż, w przypadku aloesu to stwierdzenie kompletnie się nie sprawdza. Aloes ma tak wiele właściwości, że może być wsparciem w przeróżnych sytuacjach, dlatego właśnie tak bardzo go cenię.

Jestem mamą, więc taki wielozadaniowy produkt jest dla mnie ogromnym wsparciem. Takim produktem jest żel z aloesu (oczywiście ze wspomnianym certyfikatem). Uratował moją skórę, gdy niefortunnie oparzyłam się w kuchni czy gdy zbyt długo korzystałam z kąpieli słonecznych. Używam go na siniaki, drobne skaleczenia, ukąszenia i inne zmiany skórne.
Osoby mieszkające blisko lasu z pewnością ucieszy fakt, że komary nie lubią aloesu, więc to świetny odstraszasz tych insektów i innych leśnych żyjątek.

Aloes ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, więc gdy połączę go ze spirytusem powstaje skuteczny żel antybakteryjny.

Lubię zrobić sobie domowe SPA raz w tygodniu, łącze wtedy żel z aloesu z innymi produktami. Skóra dojrzała, tak jak moja czterdzieści plus, wymaga odpowiedniego nawilżenia, ujędrnienia i odżywienia. Kleopatra wiedziała co dobre, aloes to prawdziwy eliksir młodości.

 

Źródło zdjęć: pixaby

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...