Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Yuli – historia niezwykła

Yuli jest ekranizacją autobiografii słynnego tancerza Carlosa Acosty. Film był nominowany do pięciu „hiszpańskich Oscarów”. Odtwórcą roli tytułowej jest sam tancerz.

Mały Carlos Acosta nie był dzieckiem łatwym, nie uczył się, był niesubordynowany. Lekcji udzielała mu nie szkoła, ale ulice Hawany. Z pewnością jego historia byłaby jedną z wielu smutnych i zwyczajnych opowieści o życiu przeciętnego Kubańczyka, gdyby nie jego ojciec Pedro. To on zauważył, że jego syn ma wrodzony talent do tańca. Mimo że chłopak nie chciał tańczyć i unikał lekcji, ojciec był nieustępliwy. Po jakimś czasie Yuli – bo tak nazwał go Pedro – zachwycił się tańcem. Ciężka praca i upór sprawiły, że stał się pierwszym czarnoskórym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie. Carlos Acosta jest legendą i jednym z najlepszych tancerzy swojego pokolenia.

Yuli otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrody Goya, Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Hiszpańskich, Feroz Awards. Był prezentowany podczas festiwali w: Göteborgu, Miami, Hamburgu, San Sebastian, Mińsku, Barcelonie.

 

 

Reżyseria: Iciar Bollain
Scenariusz: Paul Laverty
Zdjęcia: Alex Catalán
Montaż: Nacho Ruiz Capillas
Muzyka: Alberto Iglesias
Scenografia: Laia Colet
Choreografia: María Rovira
Kostiumy: Jessica Braun, Celia Ledon
Producenci: Andrea Calderwood, Juan Gordon
Produkcja: Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy
Dystrybucja: Aurora Films

Obsada: Carlos Acosta (Carlos Acosta), Santiago Alfonso (Pedro Acosta), Keyvin Martínez (Carlos Acosta – młody), Edlison Manuel Olbera Núñez (Carlos Acosta – chłopiec), Laura De La Uz (Chery), Yerlín Pérez (María), Mario Sergio Elias (Mario), Andrea Doimeadiós (Berta), Cesar Domínguez (Opito), Carlos Enrique Almirante (Enrique)

Premiera: 2 sierpnia

Źródło zdjęć: Aurora Films

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...