Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Warsztaty filmowe – nie tylko modna zabawa

I twoje dziecko może być Woody Allenem – to nie żart. Pomijając sercowe zawirowania Jego Wysokości Woody’ego, spokojnie powinien on być wzorem do naśladowania dla każdego młodego filmowca. Człowiek orkiestra, jeśli chodzi o kino – scenarzysta, aktor, reżyser… a także muzyk. Nie będę przytaczał jego dorobku, bo przecież wszyscy go znamy i kochamy go za jego filmy. Woody Allen jest samoukiem. Czy taki potencjał drzemie także w twoim dziecku? Może warto to sprawdzić i rozwijać ten talent? Większość szkół filmowych kształci młodzież w wybranym kierunku, fachOFFcy proponują kompleksową zabawę.

Dzisiaj film można kręcić bez wielkich nakładów. Technologia jest tak zaawansowana, że młodzież nagrywa filmiki komórkami i jest to na porządku dziennym. Nie potrzeba profesjonalnych kamer, tj. „RED” czy „ARRI”, wystarczą aparaty DSLR popularnych marek, żeby zarejestrować materiał w dobrej, a nawet bardzo dobrej jakości. Żyjemy w czasach, w których sztuka – ta przez małe i duże „s” – atakuje Internet, w czasach vlogów i youtuberów. Być może w niedalekiej przyszłości telewizja przestanie mieć rację bytu. Już dziś większość seriali oglądamy na streamingu. Młodzież nie ma problemu z wrzutami do netu większych lub mniejszych form filmowych i walką o lajki, ale fajnie, jeśli ta aktywność nosi znamiona prawdziwej sztuki.

Konstruowanie fabuły przydaje się dzisiaj nie tylko filmowcom, ale także twórcom gier internetowych. Proponujemy zajęcia z dramaturgii. Twoje dziecko dowie się jak konstruować story line’y, treatmenty i scenariusze. Będzie pisało dialogi postaci, którą samo wymyśli. Nauczy się pracować w twórczym teamie, bo film jest pracą zespołową, począwszy od burzy mózgów, która jest codziennością prac literackich najsłynniejszych polskich i nie tylko polskich seriali, skończywszy na poznaniu planu filmowego. Każdy przyszły reżyser musi nauczyć się wykorzystywać potencjał artystyczny kolegów i koleżanek, i my nauczymy naszych adeptów szanować i inspirować się pomysłami innych.

Film to nie tylko twórcze zmagania z ludźmi, ale również z oporem materii. Uczestnicy naszych warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z filmowym know-how. Zabawią się nie tylko w reżyserów, scenarzystów i aktorów, ale zmierzą się z filmową kuchnią. Reżyser powinien mieć pojęcie o pracy oświetlacza czy dźwiękowca i my dostarczymy młodzieży taką wiedzę. A na koniec – montaż. To on nadaje filmowi rytm i dynamikę i jest ulubionym zajęciem każdego reżysera. Pokażemy nastolatkom warsztat montażysty i nauczymy obsługiwać program Adobe Premiere Pro. W ciągu 8 miesięcy pracy nakręcimy cały film od podstaw, od prac literackich, przez zdjęcia, po montaż i wrzucimy go do Internetu, aby mógł obejrzeć go każdy.

Kino to świetna zabawa i w tym duchu będziemy pracować z młodzieżą, bo jak powiedział Woody Allen: „Ciężko jest kręcić filmy, ale jeszcze ciężej – pracować”.

 

Źródło zdjęć: Janusz Osiński

Scenarzysta filmowy i telewizyjny. Współpracuje z twórcami seriali: Klan, M jak miłość, Barwy szczęścia. Ma na swym koncie również autorskie seriale emitowane w Telewizji Polskiej i Polsacie (Tak czy nie; Kocham cię, kocham; Na kocią łapę). W 2005 roku jego projekt Pogoda na piątek wygrał ...