Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Ubezpieczenia podróżne

Wakacje w pełni! Czas beztroskiego wypoczynku i oderwania się od codziennych trosk i pogoni. Wakacje jest to jednak również czas zwiększonego ryzyka dla naszego zdrowia i życia.

Latem często decydujemy się na egzotyczne podróże zmieniając klimat, sposób odżywiania się i spędzania wolnego czasu. Chcąc zapewnić sobie maksimum przyjemności, często jednak zapominamy o najważniejszej kwestii w podróży – ubezpieczeniu kosztów leczenia za granicą.

Sceptyczni turyści z pewnością powiedzą, że im jeszcze nigdy się nie zdarzyło skorzystać z opieki zdrowotnej za granicą, a poza tym jest przecież karta EKUZ, która jest bezpłatna i gwarantuje opiekę lekarską poza Polską. Należałoby im odpowiedzieć, że niestety, statystycznie rzecz ujmując i na nich może przyjść kolej, biorąc pod uwagę wielki bum podróżniczy wśród Polaków.

A co z tą kartą EKUZ? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że karta EKUZ nie działa wszędzie i nie jest gwarantem bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jest honorowana jedynie w krajach Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich EFTA, czyli w Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie. Posiadacz karty, udając się do lekarza, w każdym z wymienionych wyżej krajów, musi się liczyć z opłatą zarówno za niektóre zabiegi, jak i pobyt w szpitalu czy też transport medyczny do szpitala. Należy przy tym pamiętać, że karta ta może być honorowana jedynie w państwowych placówkach medycznych, możemy zapomnieć w takiej sytuacji o wizycie lekarza umawianej do pokoju. Ponadto karta EKUZ nigdy nie pokryje nam kosztów medycznych związanych z transportem chorego do Polski a koszty te potrafią przewyższyć cenę kawalerki w Warszawie.

Jedne z najbardziej nagłośnionych sytuacji dotyczyły turysty, który za transport z Meksyku do Polski został obciążony rachunkiem na 360 000 zł, kolejne 400 000 zł miał zapłacić za pobyt w szpitalu na skutek udaru, jakiego doznał podczas urlopu. Koszt transportu z Ameryki Północnej, Azji czy też Australii w sytuacjach gdy wymagane są specjalne środki medyczne, nie będzie tańszy.

A Europa, czy chociaż tutaj zapłacimy mniej? Tak, oczywiście. Koszt transportu w Europie waha się od 22 000 zł z Francji, do 40 000 zł z Włoch. Pieniądze te zdecydowanie lepiej jest zainwestować w siebie lub w przyszłość dziecka.

Wykupując polisę ubezpieczeń podróżnych, gwarantujemy sobie pełen relaks i komfort psychiczny bez obawy, że ulegnięcie wypadkowi lub nagłe pogorszenie się naszego stanu zdrowia pozbawi nas oszczędności życia.

Ubezpieczenia te nie są drogie, ponieważ ochrona na czas pobytu na terenie Europy z sumą ubezpieczenia 50 000 euro (ok. 220 000 zł) kosztuje już od 4,60 zł za jeden dzień.

Przy wyborze ubezpieczenia musimy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim tym, jaki jest cel naszej podróży oraz jakie aktywności planujemy wykonywać podczas wyjazdu.

 

 

O ile suma ubezpieczenia 50 000 euro przy wyjeździe do Włoch na leniwy wypoczynek nad morzem może być wystarczająca, to przy nurkowaniu w Chorwacji zalecana jest już zdecydowanie wyższa suma, czyli minimum 100 000 euro, a na wyjazd poza terytorium Europy co najmniej 200 000 euro.

Zwracajmy również uwagę na to, w jaki sposób są przeliczane koszty transportu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie limitują tych kosztów. I takie rozwiązania są najkorzystniejsze dla klientów.

Jadąc w wymarzoną podróż, powinniśmy się również zastanowić nad tym, czy nie powinniśmy rozszerzyć ochrony kosztów leczenia o choroby przewlekłe. Zwykła polisa kosztów leczenia nie obejmuje bowiem sytuacji, w której osoba ubezpieczona bierze na stałe leki, np. na nadciśnienie, alergię, choroby immunologiczne czy nowotworowe.

Wybierając się na urlop, musimy również pamiętać o tym, aby sprawdzić przed wyjazdem, jaka jest sytuacja polityczna w danym rejonie, zabezpieczając się na wypadek terroryzmu, który zaczyna być częstym, choć niechcianym, gościem w miejscach najbardziej uczęszczanych.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest klauzula alkoholowa, która zagwarantuje nam ochronę w zakresie kosztów leczenia oraz NNW, nawet jeżeli do zdarzenia dojdzie na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu.

Reasumując, spełniajmy swoje marzenia wyjazdowe z głową i nawet jeżeli przydarzy nam się coś niemiłego, to dołóżmy wszelkich starań, aby zminimalizować stres.

 

Źródło zdjęć: pexels.com

Multiagencja godna polecenia. Jesteśmy multiagencją ubezpieczeniową, oferującą produkty wszystkich wiodących, renomowanych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Współpracujemy również ściśle ze spółką z naszej grupy kapitałowej – Funk International Polska Sp. z o.o. – firmą brokerską z ponad 20-letnim ...