Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Trzy najważniejsze czynniki przy zakupie nieruchomości

Zakup domu lub mieszkania to poważna decyzja, często związana z koniecznością zaciągnięcia długoletniego zobowiązania finansowego w postaci kredytu hipotecznego w banku. Na co zatem warto przede wszystkim zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie swoich wymarzonych czterech kątów? Na wartość nieruchomości mają wpływ trzy najważniejsze czynniki: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie… lokalizacja.

Dobrze obejrzeć

Wycena nieruchomości i przyszły komfort mieszkania wiąże się między innymi z umiejscowieniem w określonej części miasta, która jest uznawana za bardziej lub mniej prestiżową albo po prostu modną i nowoczesną bądź posiadająca pożądany przez potencjalnego nabywcę klimat i charakter. Ważne jest, czy budynek mieści się w centrum miasta czy na peryferiach, czy otoczony jest terenami zielonymi, posiada wystarczającą dla wszystkich mieszkańców i ich gości ilość miejsc parkingowych lub garaży. Istotna może okazać się dostępność do istniejącej infrastruktury publicznej, np. dróg i komunikacji, odległość do miejsca pracy, szkół i przedszkoli, czy sklepów i ośrodków zdrowia. Pod uwagę brać należy również stan techniczny budynku i standard wykończenia lokalu mieszkalnego, wyposażenie w windę, urządzenie terenu i części wspólnych. Należy pamiętać, że zamieszkanie w określonej przestrzeni wiąże się także, a może przede wszystkim, z funkcjonowaniem w konkretnej zbiorowości ludzkiej. Zwłaszcza w starszych budynkach i dzielnicach często zamieszkanych prze osoby o bardzo różnym statusie społecznym, zawodowym i majątkowym.

 

 

Spojrzeć szerzej

Otoczeniu, w którym planujemy zakup nieruchomości, watro przyjrzeć się bliżej, mając na uwadze często niewidoczne w pierwszej chwili zjawiska. Może to być choćby smog, wibracje spowodowane dużym natężeniem ruchu, hałas występujący w określonych porach doby, uciążliwości zapachowe pochodzące z niewidocznej z okna oczyszczalni ścieków czy składowiska śmieci ukrytego za szpalerem drzew albo dużego parkingu centrum handlowego lub określone usytuowanie względem stron świata, co ma wpływ na dostęp naturalnego światła do wnętrza oraz odległość od cieków i zbiorników wodnych. Zwłaszcza w przypadku zakupu domu istotne niespodzianki może kryć także grunt. W ziemi bowiem ułożone są kable energetyczne, sieci wodociągowo-kanalizacyjne, co może mieć wpływ na zakres korzystania z działki gruntowej i rodzic potencjalne ograniczenia w tej dziedzinie, aż do niemożliwości wybudowania domu według wybranego projektu, ze względu na niewystarczające minimalne wymiary działki, ograniczone koniecznością zachowania pasa technologicznego zapewniającego wymagany dostęp do istniejących urządzeń przesyłowych.

 

 

Na początek pomocą może posłużyć wyszukiwarka internetowa i mapy satelitarne najbliższego i nieco dalszego otoczenia, plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w dalszej kolejności zapytanie skierowane do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, zakładu energetycznego, osobiste obejrzenie okolicy, zwrócenie uwagi na to, czy teren nie jest zalewowy i rozmowy z obecnymi mieszkańcami okolicy, co powinno pozwoli uniknąć większości przykrych niespodzianek i późniejszych rozczarowań.

Wskazane wydaje się, aby wybrane przez nas mieszkanie bądź budynek jeszcze przed zakupem obejrzeć w towarzystwie osoby z doświadczeniem w branży budowlanej. Pomoże to ocenić np. czy niewinnie wyglądająca rysa na ścianie albo suficie rzeczywiście wymaga tylko szpachlowania, czy też może świadczy o poważniejszej wadzie budynku i w niedalekiej przyszłości może narazić nas na koszty generalnego remontu. Na uwadze trzeba mieć i różne standardy wykończenia lokalu, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania czy domu od dewelopera.

 

 

Uważnie posłuchać

Ale nie tylko otoczenie fizyczne ma znaczenie dla przyszłego komfortu mieszkania. Atmosferę miejsca tworzą mieszkańcy. Przekłada się to na późniejsze relacje sąsiedzkie, poczucie bezpieczeństwa, utrzymanie porządku, czystość w miejscach wspólnych, utrzymanie budynku, estetykę otoczenia. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji u zarządcy budynku, osobiście porozmawiać z sąsiadami, spojrzeć na krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa dostępną na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, a nawet porozmawiać z dzielnicowym właściwego rejonu.

Sprzedający lub pośrednik obrotu nieruchomościami z reguły będą zapewniać potencjalnego nabywcę, że mieszkanie jest w stanie idealnym, okolica jest cicha i spokojna, a sąsiedzi niekłopotliwi i pomocni. Zapewnienia te niestety nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości i mogą generować późniejsze problemy w spokojnym korzystaniu z mieszkania, a nawet konflikty. A ponieważ życie potrafi pisać przeróżne scenariusze, o których się nie śniło nawet twórcom filmu Starsza pani musi zniknąć, lepiej zawczasu przyjrzeć się okolicy i jej mieszkańcom, posłuchać co o danym adresie, bloku czy klatce ćwierkają wróble. Wszystko po to, żeby niedługo po tym, gdy już wprowadzimy się do swojego wymarzonego lokum, nie być zmuszonym do dania ogłoszenia o pilnej sprzedaży „komfortowego, cichego mieszkania w rewelacyjnej lokalizacji i zielonej okolicy”.

 

Źródło zdjęć: pexels.com

 

 


 

Kamila Pachota

Radca Prawny

Radca prawny Kamila Pachota prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego jako autor poszczególnych tekstów nie odpowiada za treść niniejszego serwisu ani zamieszczonych na portalu Space4Living wpisów w zakresie, w jakim członkowie klubu, użytkownicy serwisu i osoby trzecie mogłyby doznać jakiejkolwiek szkody w związku z podjęciem lub zaniechaniem jakichkolwiek czynności prawnych
lub faktycznych w związku z opublikowanymi wpisami.

Treści zamieszczone w serwisie nie są poradami ani nie stanowią opinii prawnych i nie mogą być podstawą do podejmowania określonych decyzji bądź dokonywania wyborów w konkretnych sytuacjach życiowych.

Zamieszczone artykuły stanowią wyłącznie wyraz własnych poglądów radcy prawnego
i nie prezentują oficjalnego stanowiska Kancelarii na jakikolwiek poruszany temat.
Publikacje umieszczone w serwisie nie są także oficjalnymi informacjami na temat obowiązujących przepisów prawa i nie powinny być tak traktowane. Kancelaria zastrzega sobie prawo
do zmiany zaprezentowanych stanowisk oraz zamieszczonych tekstów (włącznie z ich usunięciem),
w każdym czasie i z dowolnej przyczyny, a w szczególności w przypadku zmiany obowiązujących przepisów prawa lub orzecznictwa.

 

 

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego w 2013 r. Prowadzi indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego. Zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa ochrony danych osobowych oraz prawa ...