Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Trendy XXI wieku – nowe technologie w naszych domach

Według raportu Instytutu Gartnera rok 2018 był rokiem inteligentnych urządzeń. Tendencje te dotykają też rynku budowlanego, a co za tym idzie – nowe technologie coraz szybciej i częściej przekraczają progi naszych domów i mieszkań. Naukowcy prognozują, że elektroniczne przedmioty będą coraz intensywniej wkraczać w nasze życie, a nieustannie rozwijająca się sztuczna inteligencja zamieszka z nami na stałe. W sektorze przedmiotów opisanych w raporcie znalazły się głównie te, które można podłączyć do Internetu (w skrócie IoT). Znacznie częściej wykorzystuje się je w budownictwie, a inteligentne domy nie są już tylko pojedynczymi okazami.

 

Polacy coraz częściej przekonują się do nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w domach, które nie tylko są wygodne i ułatwiają życie codzienne, ale także podnoszą prestiż samego miejsca zamieszkania. Montaż inteligentnych systemów w domach to między innymi sterowanie mieszkaniem za pomocą telefonu. W ostatnich latach największym powodzeniem cieszyły się systemy zarządzania oświetleniem oraz ogrzewaniem, a także drzwi i okna, którymi można sterować na odległość. Pozwala na to specjalna aplikacja w telefonie, dzięki której zamykanie i otwieranie drzwi oraz okien można wykonać z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest dostęp do Internetu. Działają one nawet w przypadku braku prądu, gdyż są zasilane przez własne wbudowane akumulatory.

 

W domach jednorodzinnych stosuje się biometryczną kontrolę dostępu. Polega to na wmontowaniu razem z drzwiami czytnika linii papilarnych, dzięki któremu otwieramy zamek. Na uwagę zasługuje też Bluetooth&Code. Jest to innowacyjna klawiatura numeryczna, pozwalająca otworzyć drzwi za pomocą kodu, ale też przez połączenie bluetooth z telefonem. Innym wartym uwagi rozwiązaniem jest czytnik RFID, umożliwiający otwieranie drzwi przy pomocy specjalnej karty lub breloka. Niezwykła popularność takich urządzeń pokazuje, że zwykłe klucze wkrótce odejdą w cień, gdy w dowolnym momencie z niemal każdego miejsca na Ziemi będzie można kontrolować wszystko, co dzieje się w naszym domu. Branża budowlana także zauważa szybko zmieniające się trendy i nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, które wkrótce staną się naszą codziennością. Badania przeprowadzone przez Gartnera szacują, że w roku 2022 będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń, które znają nasze nawyki i rozpoznają emocje. Obok prężnie rozwijających się technologii istotne znaczenie ma ekologia i energooszczędność.

 

Łatwy w użyciu system kontroli temperatury uniezależni podmiejskie domy od zmienności pogody. Powszechne stanie się oczyszczanie powietrza, a także sterowanie oświetleniem. Lawina nowych technologii zrewolucjonizuje otaczający nas świat. Już dzisiaj zalety technologii Inteligentnego Domu pozwalają na regulację wielu instalacji, na przykład rolet okiennych, oświetlenia czy ogrzewania za pomocą wyłącznie jednego przycisku.

Z każdym rokiem coraz więcej obiektów użytkowych będzie łączonych w sieć. Pozwoli to na wzajemną komunikację i synchronizację różnych czynności.

 

Inteligentne rozwiązania zastosowane w domu to duża oszczędność finansowa. Technologia ta jest dzisiaj o wiele tańsza niż w latach ubiegłych. Poza tym jest to jednorazowa inwestycja, pozwalająca na wygenerowanie znacznych oszczędności. Sterowanie ogrzewaniem pozwala na redukcję zużycia energii i mniejsze opłaty. Jest to możliwe nie tylko na etapie budowy nowego domu, ale również w gotowym już mieszkaniu. Inteligentne domy to energooszczędna przyszłość. Aktualnie w czasie realizacji rozmaitych projektów budowlanych deweloperzy coraz uważniej zwracają uwagę na innowacje związane ze zrównoważonym, zielonym budownictwem.

Poza fascynującą stroną inteligentnych domów istnieje również strona ciemna, do której należą wszelkie zagrożenia wynikające z możliwości, jakie daje kontrolowanie domu za pomocą smartfona czy tabletu. To hakerzy. Urządzenia domowe podłączone do sieci stworzą nowe niebezpieczeństwa, do jakich niewątpliwie zaliczyć można złodziei. Dla tych minusów z pewnością znajdą się też takie innowacje, które pozwolą zapobiec podobnym prognozom.

 

Niewątpliwie rozwój rynku budowlanego oraz zmiany na nim zachodzące w przyszłości silnie wpłyną na warunki mieszkalne. Inteligentne domy zmienią poziom naszego życia, a obowiązki domowe nie zabiorą nam możliwości spędzania czasu wolnego. Wszelkie wdrożone innowacje wpłyną na nasze wydatki, a także na środowisko, które nas otacza.

 

Polskie społeczeństwo silniej koncentruje się na rozwiązaniach energooszczędnych i ekologicznych niż na budowaniu mocnego, współpracującego ze sobą elektronicznego ekosystemu smart domu.

Ponadto istotną rzeczą są koszty, które trzeba by było ponieść budując wielki, zintegrowany system inteligentnego domu. Nie są to małe koszty i nieprędko się to zmieni. Czas zrobi swoje. Warto jednak poczekać i przyjrzeć się innym użytkownikom smart domów, aby mieć lepsze rozeznanie i móc kiedyś podjąć decyzję, czy warto zdecydować się na taką inwestycję, czy lepiej pozostać w wieku XX.

 

Na podstawie: Linkleaders oraz materiałów prasowych

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...