Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Sport wspierany technologią

Postęp technologiczny dosięga niemal wszystkich dziedzin życia. Te dziedziny wzajemnie się przenikają i napędzają. Rozwój technologiczny na całym świecie każdego dnia zatacza wielkie koło i przynosi coraz to ciekawsze i wygodniejsze rozwiązania do zastosowania w codziennym życiu społecznym. Jedną z dziedzin, w której technologia odgrywa ostatnio znaczącą rolę, jest sport.

Technologia w sporcie działa na wielu różnych płaszczyznach. Nie tylko jako innowacyjna pomoc dla sportowców, która ułatwia im treningi lub wspomaga codzienne ćwiczenia, ale również jest bardzo pomocna w osiąganiu celów. Na tym etapie możemy wyszczególnić specjalne aplikacje dla sportowców, a także wiele rozmaitych gadżetów.
Istotne znaczenie mają urządzenia ułatwiające pomiar czasów zawodników biorących udział w zawodach sportowych. Podczas meczów piłki nożnej świetnie sprawdzają się sprzęty wspomagające kontrolę zdarzeń. Technologia pojawia się już na samym początku treningów sportowców. Nie tylko tych zawodowych, ale także amatorów. Istnieją aplikacje ułatwiające trenowanie, wspierające walkę o poprawę kondycji, ale również pomoc w utrzymywaniu odpowiedniej diety.

Do najbardziej znanych i dostępnych aplikacji sportowych zaliczamy Endomondo, które ułatwia trenowanie wielu różnych dyscyplin. Wszyscy użytkownicy zarejestrowani w programie otrzymują dostęp do listy aż kilkudziesięciu dyscyplin. W zależności od potrzeb i zainteresowań można wybrać jedną lub więcej. Aplikacja posiada możliwość rejestrowania treningów, pozwala tworzyć mapy, a także śledzić postępy, ilość spalonych kalori oraz nawodnienie organizmu. Aplikacja ta mierzy tempa, prędkości i międzyczasy. Jest swoistym motywatorem przypominającym najlepsze wyniki i raportującym o pobiciu wcześniej zarejestrowanych najlepszych wyników. Dostępność aplikacji obejmuje między innymi: bieganie, chód, trekking, boks, wioślarstwo, aerobik, baseball, badminton oraz wiele innych.

Obok ogólnosportowych aplikacji istnieją też takie pozwalające na monitorowanie konkretnych obszarów treningów, na przykład aplikacje umożliwiające planowanie spożycia płynów lub też kontrolujące ilość wypijanej bądź traconej z potem wody. U podstaw wszelkich treningów leży odpowiednie odżywianie. Sportowcy redukujący masę powinni trzymać się określonych wskazówek: spożywać konkretną liczbę kalorii i pilnować poziom zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze. Służy do tego FatSecret, który daje możliwość kontrolowania kaloryczności produktów i spożywanych posiłków nie tylko przez korzystanie z bazy produktów, ale też przez skanowanie kodów kreskowych. Ponadto FatSecret stwarza pole pozwalające na śledzenie bilansu wartości odżywczych, wskazane w zbilansowanej diecie.

Piłka nożna to jedna z dyscyplin, które powiązane są z olbrzymimi finansami. Nie łatwo więc przewidzieć jak wielkie konsekwencje niesie ze sobą nieuznana bramka. Powstaje na tym polu wiele sprzecznych opinii. Technologia „linii bramkowej” ukryta pod nazwą Goalref to prawdziwy przełom. Działa ona w oparciu o pole magnetyczne. Pole to emitowane jest przez anteny na szkielecie bramki, na które oddziałuje element magnetyczny ukryty wewnątrz piłki. Piłka wpadająca do bramki nadaje odpowiedni sygnał pojawiający się na zegarku sędziego.
Jest to dość nowe rozwiązanie, sprawdzone po raz pierwszy na Klubowych Mistrzostwach Świata w Japonii pod koniec 2012 roku. Niestety nie jest jednak ono powszechnie używane.

Warto wspomnieć o technologii kontrolującej bezpieczeństwo na trybunach. Jest to kompleksowy system monitoringu trybun, który łączy się z szeroką bazą danych osób notowanych za chuligaństwo. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastową reakcję podczas sytuacji niechcianych i niebezpiecznych. Daje to pewność komfortu i zadbanie o bezpieczeństwo widzów w czasie wydarzeń sportowych.

Technologia dociera wszędzie, a w sporcie odnajduje się i sprawdza naprawdę świetnie.

 

Źródło zdjęć: pexels

 

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...