Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Spokój na dnie oceanów – oceanarium w Lizbonie

Jest największe w Europie. Jego pojemność to ponad 5 milionów litrów wody. Żyje tu ponad 25 000 zwierząt, reprezentujących 450 gatunków. Nikt nie opuszcza tego miejsca rozczarowany.

Mowa oczywiście o Oceanarium w Lizbonie. Powstało ono w 1998 roku w Parku Narodów z okazji odbywającej się w Portugalii wystawy Expo’98. I od razu stało się jedną z głównych atrakcji miasta. Jest miejscem uwielbianym nie tylko przez dzieci; dorośli bawią się tu równie świetnie. Bez trudu można się tu dostać komunikacją miejską lub własnym samochodem.

 

Park Narodów

Oceanarium znajduje się w jednej z nowszych części miasta w północno-wschodniej części Lizbony. To między innymi tutaj odbywała się od 22 maja do 30 września 1998 roku Światowa Wystawa Expo. O prawo do organizacji wystawy ubiegało się również Toronto, jednak zwyciężyła stolica Portugalii. Temat przewodni wystawy Oceany – dziedzictwem dla przyszłości nawiązywał do 500. rocznicy podróży Vasco da Gamy do Indii oraz portugalskich odkryć geograficznych.

Pawilony i zabudowania, które powstały na potrzeby wystawy, po jej zakończeniu otrzymały nowe funkcje. Pozostawiono jednak część atrakcji turystycznych, dzięki którym Park Narodów stał się miejscem popularnym nie tylko wśród mieszkańców miasta. Przestrzeń mieszkaniowa, biurowa, handlowa i turystyczna przenikają się, podkreślając ciekawe założenie architektoniczne, które docenią nie tylko wielbiciele architektury współczesnej. I tak poza oceanarium znajdują się tutaj: Teleférico (kolejka linowa), Centrum Handlowe Vasco da Gama, alejki spacerowe, promenady, skwery z fontannami.

 

 

5 milionów litrów wody

Oceanarium w Lizbonie jest największym oceanarium w Europie i jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta.

Zaprojektował je architekt i designer Peter Chermayeff – autor projektów oceanariów w Osace (największe na świecie), Tennessee, Baltimore.

Oceanarium zostało zaprojektowane na planie kwadratu i jest położone na dwóch poziomach: naziemnym i podwodnym. Punktem centralnym, łączącym obie kondygnacje, jest wielkie akwarium o pojemności ponad 5 milionów litrów. Jego ściany wykonane są z akrylowych szyb o grubości 27 centymetrów.

 

 

W czterech rogach kondygnacji naziemnej znajdziemy wydzielone części poświęcone faunie i florze Oceanu Indyjskiego, Atlantyckiego, Spokojnego i Arktycznego. Możemy obserwować tu między innymi: pingwiny magellańskie i skalne, maskonury zwyczajne, rybitwy wąsate, wydry morskie.

Na poziomie podwodnym odnajdziemy – poza wielkim akwarium w centralnej części – liczne akwaria z okazami fauny i flory z różnych oceanów. Najciekawsze z nich to: koniki morskie, ogromne ośmiornice, japońskie kraby pacyficzne oraz doskonale znane wszystkim dzieciom błazenki (Nemo) i pokolce królewskie (Dory).

W centralnej części oceanarium znajduje się ogromny zbiornik, w którym nie brakuje niesamowitych okazów z różnych gatunków. Możemy podglądać: rekiny, płaszczki, samogłowy, tuńczyki i całą masę kolorowych rybek, a także oceaniczną roślinność. Przy zbiorniku znajdują się nisze z siedzeniami. Obserwowanie przepływających ryb i życia oceanu koi nerwy i przywraca spokój. Aż nie chce się wierzyć, że ze ścianą jest tętniące życiem wielkie miasto

 

 

Na terenie oceanarium znajdują się także sale, w których prezentowane są wystawy czasowe, oraz małe bistro, serwujące dania obiadowe, i oczywiście sklepik z pamiątkami.

Bilety można kupić w kasie lub w biletomacie, a także on-line. Poza sezonem nie ma większych kolejek do kas ani tłumów turystów, a zwiedzający to głównie szkolne wycieczki.

 

Źródło zdjęć: zdjęcia autora

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...