Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Rękodzieło artystyczne – cuda ukryte w szczegółach

Rękodzieło kojarzone jest z dziełem naszych rąk. Dziełem o walorach artystycznych. To w nich rodzą się wspaniałe i niepowtarzalne cuda, coś czego nie da się wytworzyć na skalę przemysłową. Dawniej rękodzieło zaliczano do wyrobów ludowych mających cechy kultury, w której powstawało. W dzisiejszych czasach jego znaczenie zwiększyło swój wymiar. W języku angielskim nazywane jest handmade, czyli ręcznie wykonane. Wiele osób zajmujących się sztuką wykorzystuje oryginalność i wyjątkowość wykonywanych ręcznie wyrobów w celach zarobkowych. Od gobelinów, haftowanych obrazów, bieżników, czy obrusów, przez biżuterię, ozdoby, dekoracje choinkowe i wielkanocne, aż po plecionki, tkactwo, garncarstwo, bibułkarstwo, decupage, metaloplastykę i rzeźbę.

 

 

Do tworzenia rękodzieła artystycznego obok talentu, zdolności manualnych i wielkiej wyobraźni twórczej, potrzebna jest ogromna precyzja, a także cierpliwość. Nie jest to więc zajęcie dla każdego. Wielu kreatywnych ludzi potrafi stworzyć coś z niczego i to jest prawdziwa sztuka. Artyści w swoim fachu tworzą unikatowe egzemplarze, których wartość wyraża się nie tylko w samym dziele, ale przede wszystkim w tym, że jest to wyrób, którego nie wyprodukowały maszyny, a więc każda rzecz różni się od pozostałych.

Jeśli chodzi o konsumentów tej formy sztuki, są to zazwyczaj osoby o niezwykłej wrażliwości na piękno, poszukujący oryginalności i ceniący kunszt oraz wysiłek twórcy. Są to ludzie mający zdecydowanie bardziej wyczulony zmysł estetyczny, a także chcący podkreślić swoją inność w zwykłym szarym świecie. Rękodzieło daje artystom nieskończenie wiele możliwości. Cieszy się coraz większym powodzeniem nabywców i stwarza duże szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku sztuki.

 

 

Ceny wyrobów rękodzielniczych są nieco wyższe od tych nabywanych w sklepach sieciowych, czy produkowanych przez firmy komercyjne, które wytwarzają je masowo. Czas wykonania czegoś własnoręcznie przez jedną osobę jest nieporównywalnie dłuższy, bywa że jeden produkt powstaje w ciągu kilku, a nawet kilkunastu miesięcy, są to na przykład obrazy haftowane metodą krzyżykową na specjalnych kanwach.

Na pograniczu rzeźby i rękodzieła znajdują się drobne wyroby tworzone z drewna, gliny, czasami łączone z innymi materiałami. Należą do nich między innymi zabawki, dawniej były to również przedmioty związane z obrzędowością. Najbardziej popularne i znane niemal każdemu są ptaki z gliny i drewna, malowane, wycinane i ozdabiane piórkami. Znane są z Małopolski, kielecczyzny oraz suwalskiego. Na Kurpiach charakterystyczne są różnego rodzaju zwierzęta.
W twórczości ludowej duże zainteresowanie skupiało się zawsze na tradycyjnych szopkach bożonarodzeniowych. Do wykonania takiego działa potrzebne są różne umiejętności twórcze: ciesielstwo, rzeźba, malarstwo i wycinanki. Szopki powstają zarówno w miastach, jak i na wsiach, a organizowane konkursy szopkarskie znajdują wielu zainteresowanych.

 

 

W tradycji rękodzieła istotne znaczenie odgrywał ubiór, który do dziś zachował się w kilku regionach Polski. Do najbardziej znanych należą stroje kurpiowskie, podhalańskie i łowickie. Zakładane na ważne uroczystości, przy szczególnych okazjach. W przypadku strojów ludowych, tutaj również ogromne znaczenie miał zawsze haft. Zdobiono koszule, chusty, gorsety oraz spódnice, spodnie i kożuchy. Niemal w całym kraju znane są różnego rodzaju wzory i techniki haftowania. Moda na wyroby haftowane stale rośnie i cieszy się powodzeniem również za granicą.

Ciekawym dodatkiem do garderoby jest też ręcznie wykonywana biżuteria. Przez tysiąclecia biżuteria kojarzona była jako oznaka władzy, prestiżu, czy zamożności i przynależności klasowej. Obecnie biżuterią interesują się przeważnie kobiety. Dzięki produkcji masowej jest łatwo dostępna, ale nie dość oryginalna i wyjątkowa.
Z tego względu bardzo ważna jest zmiana postrzegania biżuterii ręcznie robionej. Wyroby unikatowe to obiekt ekskluzywny, piękny, niosący jakąś głębię i tworzący historię.

Należy uwrażliwić potencjalnych nabywców na piękno ręcznego rzemiosła, wtedy świadomość artystycznego wyrazu nie tylko zwiększy popyt na takie wyroby, ale przede wszystkim zaszczepi w społeczeństwie znaczenie prawdziwej wartości.

 

 

W różnych rejonach kraju istnieje wiele miejsc, klubów, pracowni, w których rodzą się wyjątkowe i niepowtarzalne działa. Jednym z takich miejsc jest Klub Miłośników Robótek Ręcznych Niteczka. Swoją działalność rozpoczął wiosną 2010 roku, w siedzibie Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice. Ideą, jak również misją członków Klubu, jest nauka sztuki rękodzieła skierowana do laików. Zaowocowało to dużym gronem zainteresowanych i zafascynowanych wyrobami ręcznymi, których stale przybywa. Wśród kilkunastu członków Klubu większość stanowią pasjonaci szydełkowania, robótek na drutach oraz haftowania. Łączy ich wspólna pasja. Klub organizuje wernisaże, na których z zamiarem ocalenia od zapomnienia pokazywane są dawne techniki rękodzielnicze. Na wystawach można podziwiać mnóstwo imponujących prac: kwiaty, a także palmy z bibuły, haftowane serwety, obrusy, ozdoby robione na szydełku, barwne pisanki wykonane ze wstążek, czy też wyszywane bombki choinkowe. W szklanych gablotach znalazły swoje miejsce ciekawe i fantazyjne butelki wykonane techniką decoupage’u, a ściany zapełniły przepiękne haftowane obrazy.

 

 

Sztuka ma wiele twarzy, przejawia się w rozmaitych formach i na różnych płaszczyznach, zawsze jednak tworzą ją ludzie, a nie maszyny.

 

Źródło zdjęc: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...