Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Prawdziwa historia Richarda Jewella

W sobotę 18 stycznia o godz. 20:15 zapraszamy do kina Atlantic na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Clinta Eastwooda Richard Jewell.

Richard Jewell to oparty na prawdziwej historii film, który uświadamia nam, co się stanie, gdy medialne fakty przesłonią prawdę.

„W Centennial Park jest bomba. Macie trzydzieści minut”. Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI. Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. Jewell zwrócił się o pomoc do niezależnego, antysystemowego adwokata Watsona Bryanta, stanowczo obstając przy swojej niewinności. Bryant, starając się oczyścić reputację klienta, szybko przekonał się, że jednoczesna walka z agentami federalnymi, stanowymi, policją miejską i mediami jest naprawdę karkołomna. Dodatkowo nie pomagał mu fakt, że Richard podchodził zbyt ufnie do tych, którzy próbowali go zniszczyć.

27 lipca 1996 roku, w czasie igrzysk olimpijskich w Atlancie, pracownik ochrony Richard Jewell odkrywa podejrzany plecak ukryty pod ławką, w którym – jak się szybko okazuje – znajduje się ładunek wybuchowy. Nie tracąc czasu, pomaga w ewakuacji, ratując życie wielu ludziom i minimalizując potencjalną liczbę rannych. Zostaje okrzyknięty bohaterem. Jednak zaledwie trzy dni później życie skromnego wybawcy tłumów legnie w gruzach, kiedy dowie się – a wraz z nim cały świat – że jest głównym podejrzanym FBI w sprawie zamachu.

Opisane wydarzenia, które mogłyby stanowić zawiązanie akcji niezłego thrillera, nie są wcale wymysłem kreatywnego twórcy filmowego. W rzeczywistości w tej trudnej sytuacji znalazł się prawdziwy Richard Jewell. Jak na ironię, w konsekwencji swojego bezinteresownego czynu Jewell żył przez 88 dni w samym centrum napastliwego dochodzenia FBI, pod czujnym okiem opinii publicznej motywowanej bezlitosnymi artykułami ukazującymi się w prasie i w niepewności, czy jego nazwisko zostanie kiedykolwiek oczyszczone, a jego życie wróci do normy.

Reżyser i producent Clint Eastwood był wystarczająco zaintrygowany, aby zaadaptować na potrzeby dużego ekranu tragiczną historię tego ufnego człowieka, którego życie zostało wywrócone do góry nogami zarówno przez media, jak i idealizowane przez niego organy ścigania. „Często widzimy historie o wpływowych osobach, które są o coś oskarżane, ale ci ludzie mają pieniądze. Mogą wynająć odpowiedniego adwokata i się wymigać” – mówi. „Zainteresowałem się historią Richarda Jewella, ponieważ był zwykłym człowiekiem. Nigdy nie został o nic oskarżony, ale był pod każdym względem prześladowany. Chciano za wszelką cenę doprowadzić do jego oskarżenia, a on nie miał możliwości, aby wyplątać się z tej sytuacji. Ponadto przez długi czas zbyt naiwnie wierzył w wymiar sprawiedliwości, aby zauważyć, że musi się ratować”.
„Właśnie dlatego postanowiłem nakręcić ten film, aby przywrócić Richardowi honor. To po prostu zwyczajny facet, który chce być akurat policjantem i poświęcić się doskonaleniu ludzkości. Dokonuje tego heroicznego czynu, a później płaci za to wysoką cenę. Zostaje rzucony wilkom na pożarcie” – kontynuuje.

Bez względu na to czy ogół społeczeństwa wie o tym, że Richard Jewell jest niewinny, większa jego część nadal nazywa go zamachowcem z Atlanty, mimo oczyszczenia go z zarzutów. „Ludzie nie łączą faktów” – dodaje reżyser. „Nie kojarzą tego, że prawdziwy zamachowiec pojawił się sześć lat później, przyznał się i odsiaduje wyrok. Mam nadzieję, że widzowie dowiedzą się o tym z tego filmu, ale również, że zdadzą sobie sprawę z tego, że jako społeczeństwo stać nas na więcej. Jeśli Richard może nas tego nauczyć, to świetnie. To prawdziwy bohater”.

 

Richard Jewell w kinach od 24 stycznia 2020 roku
Obsada: Sam Rockwell, Kathy Bates, Jon Hamm, Olivia Wilde oraz Paul Walter Hauser

 

Źródło zdjęć: materiały prasowe Kina Atlantic

 

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...