Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Nowe technologie w telewizorach

Postęp technologiczny przyspiesza z dnia na dzień. W dziedzinie elektroniki wiele nowych technologii pojawiło się w segmencie telewizorów. Sprzęt dostępny na rynku jest coraz doskonalszy, a jego ceny przystępne. Konsumenci chcą więcej, a producenci spieszą, by sprostać tym wymaganiom. A wszystko po to, żeby świat zza szklanego ekranu był barwniejszy, piękniejszy i bardziej rzeczywisty.

Mamy już telewizory 8 K, których rozdzielczość jest cztery razy większa jeśli chodzi o ilość pixeli niż w Ultra HD i aż szesnaście razy większa niż w FULL HD. W dziedzinie elektroniki to prawdziwa rewolucja.
HDR czyli High Dynamic Range Image to obraz, w którym jasność jest na takim samym poziomie, jak ta rejestrowana przez nasze oczy. Technologia HDR rozwinęła się dopiero wraz z popularyzacją graficznej obróbki obrazów. Telewizory, w których ją zastosowano, gwarantują jaśniejszy, a także bardziej szczegółowy i niezwykle realistyczny obraz.
Technologia kropek kwantowych (Quantum Dot) została zaprezentowana w 2015 roku na targach CES. Dzisiaj stała się rzeczywistością i jest ona dostępna dla każdego. Kropki kwantowe poszerzają paletę barw wyświetlanych na telewizorze, a nasycenie kolorów jest wyraźniejsze. To właśnie dzięki kropkom kwantowym światło emitowane ma określoną długość fali. Technologia ta umożliwia uzyskanie obrazu zgodnego z najnowszym Ultra HD Premium. Daje to niesamowite efekty oglądania i tym samym zwiększa zadowolenie nabywców.
Przezroczysta tafla ekranu to zjawisko jak najbardziej możliwe. Marka Panasonic zaprezentowała spektakularny typ odbiornika, którego sekret polega na przeźroczystości ekranu. Niewłączony telewizor jest zatem niemal niewidoczny.
Kolejna rewelacja to HbbTV – standard telewizji hybrydowej. Dzięki Hybrid Broadcast Broadband TV można zintegrować przekaz telewizyjny z treściami multimedialnymi. Dostarczane są one do telewizora za pomocą szerokopasmowego Internetu. Stwarza to możliwość przygotowywania interaktywnych aplikacji telewizyjnych podczas transmisji telewizji na żywo.
QLED to udoskonalona odmiana telewizorów LCD z podświetlaniem krawędziowym. Matryce OLED są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od matryc LCD. Zlikwidowanie zewnętrznego podświetlenia oraz możliwość sterowania każdym z pikseli z osobna daje oglądającemu niezrównaną jakość i naturalność obrazu.
The Wall jest pierwszym konsumenckim telewizorem wykorzystującym technikę microLED. Jest ona podobna do techniki OLED. MicroLED to system oparty na diodach samodzielnie emitujących światło. Podobnie więc jak OLED nie wymaga on zewnętrznego podświetlenia ani też filtrów.
Marka Samsung deklaruje gotowość produkcji matryc microLED o dowolnym rozmiarze. Matryce te zapewnią odpowiednią jasność, pokrycie kolorów, a także poziomy czerni. Telewizory Samsunga z microLED mają być modułowe, to znaczy, że z czasem będą one mogły być powiększane przez użytkownika za pomocą dokupionych paneli dodatkowych podłączanych do tych już posiadanych.
Telewizory microLED marki Samsung osiągną maksymalną jakość 2000 nitów i zapewnią pełne pokrycie palety barwnej DVI-P3.
Czym zaskoczy nas jutro? Producenci wiedzą, że to, co dzisiaj jest jeszcze w sferze marzeń, wejdzie w życie w niedalekiej przyszłości. Nowoczesne telewizory posiadają wielość rozmaitych funkcji, z których znaczna część nie jest wykorzystywana przez większość użytkowników. Z pełną integracją multimedialną, jak również niebywałymi przekątnymi, bo aż do 170 cali, z rzeczywistym, naturalnym obrazem. Dawniej trudno nam było to sobie wyobrazić, a postęp technologiczny XXI wieku stworzył te cuda, które mamy już w zasięgu ręki.

Źródło zdjęć: pixabay

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...