Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Nowe technologie w motoryzacji

Nowe technologie w dziedzinie motoryzacji to nie tylko możliwość kontrolowania samochodu z poziomu smartfona, czy zakupienie auta przez Internet. Obok tych udogodnień, jak również korzystania z asystenta jazdy pojawiły się nowe propozycje motywujące kierowców do właściwego stylu jazdy, co przekłada się na ubezpieczenie, a z nim różnorodność cen OC. Innowacje te szybko zyskują uznanie wśród kierowców polskich, którzy wśród pozostałych Europejczyków są bardzo otwarci na wszelkie nowe technologie w dziedzinie motoryzacji.

 

Opinie na temat zainteresowania nowymi technologiami motoryzacyjnymi zebrała firma Goodyear. Opinie wystawiło 12 tysięcy kierowców z 11 krajów europejskich. Najbardziej podatni na nowinki okazali sie polscy kierowcy. Prawie 3/4 respondentów znad Wisły uznało, że „nauka i technologia czynią nasze życie zdrowszym, łatwiejszym i wygodniejszym”, a także że to wręcz wskazane, aby dostosować się do nowych technologii”. Polacy upatrują przyjemności w możliwości korzystania z nowych usług technologicznych i nowych produktów pojawiających się na rynku. Polscy kierowcy cenią komfort, wygodę, a w szczególności niestandardowe wyposażenie samochodu.

 

Producenci samochodów oferują auta z zamontowanym routerem z kartą SIM, co umożliwia kierowcy stałą łączność z Internetem, jak również możliwość sterowania niektórymi jego funkcjami za pomocą smartfona i jego aplikacji. Jest to technologia zwiększająca bezpieczeństwo podróżujących, a także łatwość i komfort codziennego poruszania się po drogach.

 

Kierowca może korzystać z dostępu do aktualnych warunków pogodowych oraz informacji drogowych. Może też lokalizować swój samochód na parkingu, a ponadto sprawdzać poziom zabezpieczeń i automatycznie wzywać pomoc w przypadku kolizji. Pasażerowie tak wyposażonych samochodów mają czynny dostęp do Wi-Fi. Autonomiczne samochody są przyszłością dla całej zmotoryzowanej populacji ziemskiej. Dzisiaj coraz popularniejsze stają się systemy, które wspomagają kierowców w czasie jazdy, nazywamy to asystentem jazdy.

 

Nieustannie zwiększa się liczba osób, które chciałyby móc zakupić samochód przez Internet. W roku 2017 było to około 66 procent kupujących. Prognozy przedstawicieli branży motoryzacyjnej mówią, że ten kanał sprzedaży z każdym rokiem będzie stawał się coraz popularniejszy także w naszym kraju.

Popularyzację Internetu jako kanału sprzedaży samochodów na pewno ożywią przedstawiciele młodego pokolenia: młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość, pragnący niezależności finansowej. Internet to ich naturalne środowisko i perspektywa zakupu auta, czy innych dóbr za pośrednictwem sieci nie stanowi w tej grupie żadnego problemu.

 

Polski rynek skupia firmy będące przykładem motoryzacyjnych fintechów (CarFinTech), czyli rozwiązania, które łączy finansowanie z nowoczesną technologią. Jak na razie w naszym kraju jedynym rozwiązaniem pozwalającym pozyskać auto całkowicie online jest platforma Master1.pl, dzięki której możliwy jest zakup samochodu w abonamencie całkowicie online, to znaczy bez konieczności spotykania się ze sprzedawcą. Auta widoczne na platformie są dostępne od ręki. Wyszukiwanie odbywa się według klucza modeli, marek albo rodzajów i mocy silnika. Wybór skłania do wypełnienia wniosku zawierającego dane osobowe oraz informacje o zarobkach. Zakupione auto można otrzymać door to door. Coraz większą popularność zyskują systemy, które wspomagają kierowców podczas jazdy, czyli wspomniany wcześniej asystent jazdy. Wspomaga on kierującego pojazdem w utrzymaniu auta na pasie ruchu, ponadto koryguje tor jazdy, poprawia promień skrętu, a także informuje o niebezpieczeństwie podczas zmiany pasa ruchu. Dodatkowo pozwala na łatwe i wygodne parkowanie oraz omijanie przeszkód. W czasie jazdy po mieście natomiast ostrzega kierowcę miedzy innymi o możliwej kolizji.

 

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...