Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Najnowocześniejsze technologie protetyczne

Próchnica zębów to najpoważniejsza i najbardziej rozpowszechniona choroba jamy ustnej. Stanowi ona poważny problem zdrowotny w wielu krajach wysoko rozwiniętych. Dlatego warto zadbać o zdrowe uzębienie już w najmłodszym wieku. Często powodem próchnicy są uwarunkowania genetyczne, jednak wielu ludzi zaniedbuje swoje uzębienie z lenistwa lub ze strachu przed wizytą u stomatologa. Skutkiem tego jest zbyt wczesne uszkodzenie zębów lub ich całkowita utrata. Na szczęście dziś stomatologia to jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Wykorzystanie nowoczesnych technologii daje szansę na wyleczenie nawet najbardziej skomplikowanych chorób zębów i dziąseł, jak również pozwala na skuteczne zapobieganie ich przyczynom. Rozwój technologiczny ma znaczący wpływ na jakość leczenia dentystycznego.

 

Do niedawna wykonanie zębów zastępczych było uciążliwym i trudnym zadaniem zarówno dla pacjenta, jak i dla protetyka. Czas pobrania wycisku mieścił się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a odtworzenie zniszczonego lub utraconego uzębienia związane było z precyzyjną i żmudną jednocześnie pracą technika dentystycznego. Uzupełnienia, na które również czekało się kilka dni, często wypadały, uwierały i sprawiały dyskomfort. Obecnie ten sektor pomocy stomatologicznej znacznie się poprawił, a czas oczekiwania na konkretne usługi jest o wiele krótszy.

 

Nowoczesne rozwiązania nie tylko usprawniają pracę lekarzy, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie pacjentów. Nieustanne dążenie do poprawy jakości protetyki ma swój początek w odpowiednim pobraniu wycisku. Nowoczesne masy miesza się automatycznie, co pozwala na uzyskanie jednolitej masy uzupełniającej.

Wycisk zostaje przesłany do laboratorium, gdzie zostaje zeskanowany z dokładnością do 7 mikronów. W specjalnych programach komputerowych, podobnych do tych wykorzystywanych w laboratoriach badawczych projektujących elementy precyzyjne, między innymi silniki oraz części do promów kosmicznych, technik projektuje uzupełnienie protetyczne wykorzystując wirtualny zapis odlewu. Gotowy projekt jest wycinany przez obrabiarki 3D w na przykład tlenku cyrkonu. Jest to materiał używany również w produkcji nietępiących się noży, a także jako osłona w rakietach kosmicznych. Tradycyjne metody nie zapewniłyby takiej dokładności i precyzji. Przygotowane w taki sposób uzupełnienia protetyczne są niemal doskonałe i nie odróżniają się od zębów naturalnych. Ponadto są gładkie, znacznie twardsze od naturalnych zębów i bardzo odporne na wszelkie przebarwienia.

 

Zastosowanie w gabinetach stomatologicznych skanerów wewnątrzustnych nie tylko upraszcza, ale też przyspiesza proces powstawania uzupełnień protetycznych. Proces tworzenia korony nazębnej czy mostu skraca się więc do minimum. Informatyzacja i wirtualizacja procesu tworzenia uzupełnień protetycznych to kwestia kilku godzin. W przypadku, kiedy pacjent ukruszy koronę, możliwe jest ponowne wykonanie jej z cyfrowego zapisu. Uszkodzona korona zostanie uzupełniona zanim pacjent dojedzie do gabinetu.

 

Kolejną nowoczesną technologią jest wytwarzanie podbudowy metalowej pod koronę porcelanową. Możliwość zachowania wcześniejszego ciągu technologicznego daje protetykowi pole do zaprojektowania w komputerze kształtu metalu pod porcelanę. Następnie drogą elektroniczną zapotrzebowanie wysyłane jest na przykład do wytwórcy z innego państwa, gdzie znajduje się aparat tworzący korony i mosty z dokładnością do 7 mikrometrów.

 

Technologia ta polega na wykorzystaniu selektywnego spiekania laserem – tzw. technologii SLM, gdzie skupione wiązki lasera kierowane są w rozpylane mikroskopijnej grubości warstwy proszku chromo-kobaltowego spiekając go. Do uzyskania jednocentymetrowej korony potrzeba około 1000-1500 warstw. Technologię tą stosuje jedynie kilka placówek na świecie. Nie jest to przeszkodą, gdyż w ciągu zaledwie jednej doby gotowa, dokładnie wykonana i homogeniczna konstrukcja trafia do macierzystego laboratorium.

Uzupełnienia uzyskane w procesie selektywnego spiekania laserem (SLM) są tak precyzyjne, że mogą przedłużyć czas używania korony nawet sześciokrotnie.

 

Źródło: materiały prasowe Procontent Communication/mn

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...