Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera to archipelag kilkunastu wysp prezentujący różne ukształtowanie terenu, ale najbardziej górzyste, a także zielone to sama Madera oraz sąsiadujące z nią Porto Santo. Główne lotnisko Madery umiejscowione jest we wschodniej części wyspy, w Santa Cruz. Regularne rejsy lotnicze trwają przez cały rok i wymagają przesiadki na przykład w Lizbonie, natomiast główne loty odbywają się czarterowo.

Dzięki położeniu geograficznemu Madera zachowuje swój umiarkowany, wyjątkowy klimat. Mieści się pomiędzy marokańską Casablanką, nieopodal kontynentu afrykańskiego, a wodami Atlantyku. Pogoda na Maderze w ciągu całego roku właściwie się nie zmienia. Temperatura w dzień waha się od 16ºC w styczniu do 26ºC w sierpniu. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i rekreację o każdej porze roku. Morskie powietrze zimą jest pełne jodu, który bardzo skutecznie poprawia wydolność płuc. Duży pływ na powietrze na wyspie ma jego bogata roślinność. Aż 85 procent obszaru stanowią lasy, głównie laurowe. Madera to miejsce mineralnych źródeł, wodospadów oraz sztucznych kanałów, które pozwalają na spływanie wody z gór ku brzegowi.

Warto odwiedzić stolicę Madery Funchal. To największe miasto na wyspie z przepiękną lokalizacją u podnóża gór. Będąc w Funchal, trzeba odwiedzić stare miasto. Ciasne, brukowane uliczki urzekają magią zabytkowych budynków z licznymi restauracjami. Ogromne wrażenie robią kolorowe, mistycznie wyglądające drzwi, pomalowane przez lokalnych artystów. Romantyczna strona Madery to przecudny Ogród Botaniczny porośnięty egzotycznymi roślinami. Na Rynku Rolników znajdziemy najznakomitsze wyroby regionalne. Spacerując promenadą z pomnikiem słynnego piłkarza Christiano Ronaldo, warto zajrzeć do muzeum Ronaldo, gdzie znajdują się repliki jego trofeów i nagród. Na uwagę zasługuje Wzgórze Monte, na które można wjechać kolejką Teleferico.

Ciekawą atrakcją Madery kanały. Za jedną z najpiękniejszych tras uznawana jest Levada do Fontes.

Madera znana jest ze spektakularnego witania Nowego Roku. Na wyspie organizowane są imponujące pokazy sztucznych ogni, co sprawiło, że znalazła się ona w Księdze Rekordów Guinnessa. Najpiękniejsze podniebne widowiska maja miejsce w Funchal, gdzie podczas jednego pokazu, trwającego niespełna dziesięć minut, zużywanych jest prawie 17 ton fajerwerków. Dla szalonych i poszukujących wrażeń Sylwester na Maderze będzie wspaniała przygodą wspominaną przez długie lata.

Na Maderze nie odczuwa się dotkliwego upału, co spowodowane jest klimatem wytworzonym przez otaczający wyspę Ocean Atlantycki. W zaroślach ukrywają się urokliwe salamandry, a całe otoczenie przypomina rajski ogród. Turyści nie mogą narzekać na brak czegokolwiek, ponieważ na całej wyspie są różne sklepy, markety i inne, gdzie znajduje się wszelki asortyment towarów z całego świata. Będąc w tym magicznym miejscu, można spróbować lokalnych napojów, w tym alkoholi, na przykład słynnego ponczu podawanego z lodem.

Madera to miejsce spełniające oczekiwania najbardziej marudnych i wymagających turystów. Warto zdecydować się na pięciogodzinny lot z Polski, by poczuć się naprawdę wyjątkowo.

 

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...