Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Licytacja rzeczy z Hotelu Ritz

Hotel Ritz reprezentuje Wersal świata hotelowego i esencję paryskiego luksusu. Te „marzenia” były do nabycia w domu aukcyjnym ArtCurial w Paryżu w kwietniu 2018 roku.

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie przesyłką, jaką miałem okazję otrzymać od paryskiego domu aukcyjnego ArtCurial, który odwiedzam za każdym razem goszcząc w Paryżu. Przesyłka zawierała kalendarz najważniejszych aukcji. Jedna z nich była dla mnie najważniejsza – aukcja wyposażenia legendarnego hotelu Ritz w stolicy Francji.

Kiedy czytacie Państwo ten artykuł, aukcja starego wyposażenia hotelu Ritz w Paryżu została już dawno zakończona i zamknięta łączną kwotą ponad 7 130 000 euro. Jak to zawsze bywa, aukcja była rozłożona na 5 dni licytacji, a największe rekordy licytowanego wyposażenia przypadały właśnie podczas pierwszego dnia aukcji. Tego dnia suma licytowanych przedmiotów zamknęła się kwotą prawie 2 200 000 euro! To był rekordowy dzień podczas całego pięciodniowego wydarzenia.

 

Żródło zdjęcia: zdjęcie Autora

 

A czemu o tym wspominam? Licytacja wyposażenia hotelu Ritz została zorganizowana przez trzeci co do wielkości francuski dom aukcyjny ArtCurial, który ma swoją siedzibę w Paryżu, a oddziały rozsiane po całym świecie. Podczas podróży poszukujemy nowych doświadczeń, część z nich dostarczają nam hotele, w których zatrzymujemy się, część musimy sobie sami „wyszperać” w przewodnikach, na blogach podróżniczych, czy stronach poświęconych podróżom. Część tych niezwykłych znajdziecie również u pracowników hotelowych Concierge. Pytajcie, ponieważ oni zawsze znają te atrakcje, których nie znajdziecie w żadnym przewodniku turystycznym.

I tutaj jest moja podpowiedz dla tych wszystkich, którzy lubią podróżować, odwiedzać największe muzea i galerie, jak również w wolnym czasie zajmują się kolekcjonerstwem.

Dom aukcyjny ArtCurial, który organizował aukcję wyposażenia hotelu Ritz, standardowo przygotowuje jak większość domów aukcyjnych na świecie swoje katalogi licytowanych przedmiotów i kalendarze wydarzeń. Tym samym wszystkie te osoby, które wybierają się bądź planują urlop w Paryżu, gorąco zachęcam do odwiedzenia tego właśnie domu aukcyjnego. Detaliczny kalendarz licytacji znajdziecie na ich stronie internetowej. Pozwoli on odpowiednio zaplanować podróż. Prezentowane i licytowane eksponaty mają bardzo często wartość muzealną, dlatego warto je obejrzeć zanim trafią w prywatne ręce kolekcjonerów bądź dołączą do kolekcji największych muzeów na świecie.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – Ritz Paris

 

W kwietniu ArtCurial zorganizował aukcję starego wyposażenia hotelu Ritz w Paryżu. Wydarzenie to było o tyle ciekawe, bo osoby zainteresowane licytacją, jak również wyłącznie obejrzeniem sprzedawanych przedmiotów, miały okazję odwiedzić siedzibę domu aukcyjnego – zaaranżowaną na tej specjalny event przez jednego z najlepszych projektantów wnętrz. Już sam wybór domu aukcyjnego na sprzedaż wyposażenia hotelu Ritz nie był przypadkowy. ArtCurial organizował już we wcześniejszych latach licytacje wyposażenia hoteli: Plaza Athenee i Hotelu de Crillon w Paryżu, jak również Hotelu de Paris w Monako.

Fani Hotelu Ritz z całego świata, a nawet ci, którzy nigdy tam nie byli gośćmi, jak również kolekcjonerzy i entuzjaści tego niezwykłego miejsca mogli zabrać do domu kawałek magii Ritza, kupując kilka kultowych mebli, które tworzyły jego historię i legendę.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – Ritz Paris

 

Z 3500 licytowanych przedmiotów – spośród 10 000 obiektów zmagazynowanych przez Hotel Ritz – 10-15 procent pojawiło się na wystawie przedaukcyjnej w głównej siedzibie domu aukcyjnego ArtCurial przy 7 Rond-Point des Champs-Élysées. To właśnie tam projektant wnętrz Vincent Darré stworzył wystawę zatytułowaną Ritz Universe składającą się z 18 fantazyjnych scenografii, które miały przywołać ducha dawnych salonów, apartamentów i pokoi starego Ritza, w tym apartamentów Księcia Windsoru i Coco Chanel.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – Ritz Paris

 

Na liście licytowanych przedmiotów można było znaleźć oczywiście skarby. Fani mody, którzy stanowią nadal sporą grupę gości Hotelu Ritz, mogli rozmarzyć się nad ofertą aukcyjną pochodzącą z apartamentu Coco Chanel, w którym mieszkała przez ostatnie 34 lata swojego życia. Zestaw ten stanowił parę chińskich lakierowanych stolików nocnych i złocony tapicerowany zagłówek.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – Ritz Paris

 

Czytelników i fanów literatury Prousta mogła przyciągnąć do licytacji para sof z jego apartamentu, w którym często bywał (w cenie wyjściowej od 1000 do 2000 euro). Kinkiety i lampy ze starego hotelowego basenu mogły przypaść do gustu miłośnikom stylu art deco. Dla miłośników literatury, którzy mieli chęć zabrać do domu pamiątkę z baru Hemingwaya, do wylicytowania była jedna z dwóch czteroosobowych kanap w miodowej pikowanej skórze, jak również mały stolik z drewnianymi krzesłami, a także skromniejsza porcelanowa popielniczka (w cenie wyjściowej już od 100-200 euro).

Dla miłośników historii znalazła się również jedna z pierwszych wanien Ritza, pochodząca prawdopodobnie z okresu otwarcia hotelu. To bez wątpienia był najbardziej niezwykły przedmiot podczas całej aukcji. Założyciel hotelu César Ritz był wizjonerem i miał obsesję na tym punkcie. Higiena była jednym z głównych priorytetów Ritza, dlatego też jego hotel był pierwszym paryskim obiektem, w którym łazienka była w każdym pokoju. Stara porcelanowa wanna wystawiona na aukcję (cena szacowana od 1500 do 2500 euro) była co prawda uszkodzona i wyszczerbiona, ale jej krany, głowica prysznicowa i metalowe rury zdaniem domu aukcyjnego były nadal w doskonałym stanie.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – dom aukcyjny Artcurial

 

Beznadziejni romantycy mogli znaleźć i licytować kilkanaście pojedynczych złoconych ram i zagłówków do łóżek. Dokładnie takie same łóżko pojawiło się w filmie Billy’ego Wildera z 1957 roku Miłość po południu z Gary Cooperem i Audrey Hepburn.

Polecam obejrzenie dodatkowych zdjęć z prezentowanej aukcji i wystawy przedaukcyjnej, aby móc zobaczyć jak licytowane przedmioty zostały pięknie wyeksponowane w domu aukcyjnym. Można je znaleźć na Instagramie pod hasłami #artcurial. #vincent_darre, Oczywiście zachęcam do skorzystania z usług Hotelu Ritz w zależności od zasobności portfela. Kawa, herbata, bądź lunch mogą być nie lada doświadczeniem dla każdego podróżnika. Nocleg w tym niezwykłym hotelu – to byłaby również moja romantyczna rekomendacja na podróż poślubną.

Życzę miłego pobytu w Paryżu i szczęśliwych licytacji w ArtCurial.

 

Źródło zdjęcia: materiały prasowe – dom aukcyjny Artcurial

 

 

Źródlo zdjęcia wiodącego: zdjęcie Autora

Doradca i ekspert hotelowy, trener i audytor hotelowy, wykładowca akademicki. Zajmował różne stanowiska operacyjne i zarządcze w hotelach sieciowych w kraju i zagranicą, między innymi w: Accor, Starwood, InterContinental Hotels Group (IHG), Hilton, Grupa Arche. Doświadczenie w branży zdobywał ...