Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Kwiaty balkonowe – jak o nie dbać, by całe lato wyglądały pięknie

Od wiosny do jesieni balkony i tarasy w mieszkaniach stają się dodatkową przestrzenią użytkową. Wypełnione kwiatami i innymi roślinami, z wygodnymi meblami i nastrojowym oświetleniem stają się prawdziwymi strefami relaksu i oazami spokoju w wielkich miastach.

Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki roślin do warunków panujących na balkonie lub tarasie, to będziemy przez całe lato cieszyć się ich zapachem i kolorem. W takim otoczeniu poranna kawa lub kieliszek wina przy zachodzie słońca nabierają szczególnego smaku. Nie możemy jednak zapominać o regularnym podlewaniu i pielęgnacji.

 

 

Kiedy?

 

Rośliny podlewamy codziennie. Podczas upałów możemy to zrobić nawet kilka razy w ciągu dnia. Najlepiej kwiaty podlewać rano albo późnym wieczorem, wtedy woda za szybko nie wyparuje. Może się wydawać to dziwne, ale rośliny podlewamy również w czasie deszczu, ponieważ deszczówka zatrzymuje się na liściach lub odbija od nich, ale nie dociera do podłoża roślin.

 

 

Jak?

 

Kwiaty i inne rośliny w skrzynkach i doniczkach podlewamy powoli i czekamy aż woda wsiąknie w podłoże i wycieknie przez otwory w pojemnikach. Nie należy wlewać zbyt dużo wody, ponieważ jej nadmiar powoduje, że korzenie roślin szybko gniją.

Jeśli chcemy być pewni, że użyliśmy odpowiedniej ilości wody, to możemy łatwo to sprawdzić – jeśli po podlaniu roślin woda w podstawkach utrzymuje się dłużej niż pół godziny, to znaczy, że podłoże jest odpowiednio nawilżone, a wodę trzeba koniecznie wylać.

 

Warto też przed przesadzeniem roślin do skrzynek i doniczek zmieszać ziemię z hydrożelem. Specjalny hydrożel sprawia, że podłoże utrzymuje wilgoć przez dłuższy czas. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas upalnych dni oraz wtedy nasz balkon lub taras mają ekspozycję południową lub zachodnią.

 

 

Na częstotliwość podlewania ma też wpływ gatunek wybranych przez nas roślin. Na przykład surfinie i pelargonie lubią wilgotne środowisko i trzeba je podlewać nawet kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza podczas upałów.

Rośliny zwisające, które sadzimy w wiszących doniczkach, podlewamy częściej, ponieważ ich podłoże wysycha szybciej ze względu na działanie wiatru i nagrzanych ścian budynków.

 

Czym?

 

Do podlewania roślin najlepsza jest deszczówka (i najbardziej ekologiczna), wystudzona przegotowana woda albo odstana kranówka, jeśli nie jest zbyt twarda.

 

Zasady pielęgnacji roślin balkonowych nie są skomplikowane. Mamy do wyboru wiele gatunków – mniej i bardziej wymagających. Tylko od nas i naszego trybu życia zależy, które wybierzemy i będziemy cieszyć się odrobiną natury tuż za naszym oknem.

 

Źródło zdjęć: zdjęcie otwierające – pexels; zdjęcia w tekście – pixaby

 

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...