Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Inteligentny pomocnik sprzątania – jaki model wybrać?

Odkurzanie mieszkania to zadanie zabierające sporo czasu. Warto zatem skorzystać z pomocy inteligentnego sprzętu, który pozwoli zaoszczędzić kilka godzin w ciągu miesiąca i przeznaczyć ten czas na spotkania z bliskimi. Na rynku pojawiają się coraz nowsze modele robotów odkurzających, wyposażane w systemy, dzięki którym możliwe jest usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń.

 

Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

 

W skład zestawu robota odkurzającego wchodzi tak zwana stacja dokująca, która za pomocą podczerwieni nawiguje urządzenie do miejsca, gdzie należy naładować akumulator. Pozwala to na uniknięcie rozładowania sprzętu. Urządzenie ma zdolność samodzielnego poruszania się, a więc bez ingerencji domowników. Przemieszczając się po domu usuwa wszelkie odnalezione zabrudzenia. Taką możliwość stwarza specjalny zestaw czujników, jak również zaprogramowany przedział ruchu urządzenia. Dzięki takim rozwiązaniom inteligentny robot nie ma możliwości spaść ze schodów, nie zderzy się też ze ścianą. Okrążając całe mieszkanie, odnajdzie każdy kąt. Jest to urządzenie bezprzewodowe. Wyposażony w szybko obracającą się szczotkę zbiera śmieci, które lądują we wbudowanym w odkurzacz pojemniku. Ze względu na swój okrągły kształt roboty posiadają również dodatkową szczotkę umocowaną z boku urządzenia, co pozwala na docieranie do każdego zakamarka czy kąta. Urządzenie nie posiada wymiennych worków, a jedynie plastikowy pojemnik, z którego należy regularnie usuwać bród.

Na rynku dostępne są roboty wyposażone w dodatkowe nakładki oraz ściereczki, co daje możliwość trybu sprzątania na mokro, ścierania kurzu, a także mycia. Te inteligentne maszyny pozwalają na utrzymanie czystości w całym domu, wspaniale sprawdzają się przy czyszczeniu zarówno paneli, parkietów drewnianych i płytek, jak też chodników, dywanów strzyżonych, okien oraz powierzchni szklanych.

Ceny robotów sprzątających dostępnych na rynku wahają się od 300 zł do ponad 4000 zł. Przy dokonaniu wyboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Są to między innymi: system nawigacji, dzięki któremu urządzenie okrąży całe mieszkanie i bez problemu wyczyści zabrudzenia w każdym kącie. Niektóre odkurzacze są wyposażone w kamerę, pozwalającą na obliczenie powierzchni pokoju.

Sprzęt działa na dwóch różnych zasadach: chaotycznej charakteryzującej się tak zwanym odbijaniem od przeszkód i związaną z tym zmianą kierunku ruchu. W ten sposób może on kilkukrotnie pokonać ten sam obszar i dokładnie usunąć zanieczyszczenia. Druga zasada to uporządkowana – wymaga mniej czasu potrzebnego na sprzątnięcie otoczenia, ale ma swoje wady. Robot porusza się po linii prostej. W chwili napotkania przeszkody algorytm ponownie wyznacza trasę, co często powoduje pominięcie pewnych obszarów w pomieszczeniu i w rezultacie niedokładne zebranie zabrudzeń. Sprzęty z najwyższej półki cenowej posiadają specjalne systemy wizualizacji przestrzeni, co umożliwia robotom płynne poruszanie się na całej powierzchni domu.

Istotne znaczenie obok systemu nawigacji ma obsługa. Odkurzacze samojezdne steruje się korzystając z pilota i panelu w urządzeniu. W najnowszych modelach mamy możliwość sterowania mobilnego. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, aby zaprogramować sprzątanie czy też zmienić ustawienia robota. Znaczna część inteligentnych odkurzaczy potrafi pokonać niewielkie progi znajdujące się pomiędzy pomieszczeniami, a także wjechać na dywan. Należy pamiętać, że robot sprzątający – w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy – albo wcale nie posiada mocy ssącej albo jest ona na tyle niska, że trudniej jest mu poradzić sobie z zabrudzeniami ukrytymi w głębszych zakamarkach. Przy sprzątaniu płytek z zagłębioną fugą efekt końcowy nie musi przynieść pożądanych przez nas efektów. Im większa moc robota, tym sprzątanie dokładniejsze.

Przy wyborze sprzętu istotne jest sprawdzenie czasu pracy urządzenia na naładowanym akumulatorze, zwłaszcza gdy robot będzie pracował na większych powierzchniach. Modele dostępne na rynku mogą pracować w przedziale czasowym od 60 do nawet 240 minut. Obok podstawowych sensorów niektóre roboty wyposażone są w czujnik brudu, co daje im informację zwiększenia aktywności pracy na danym obszarze. Kluczową rolę odgrywa czujnik schodów, dzięki czemu robot nie spadnie ze schodów i nie dojdzie do uszkodzenia elektroniki.

Czujnik zbliżeniowy zapobiega odbijaniu się od ściany, dlatego robot jedynie zbliża się do niej na kilka centymetrów. Niektóre inteligentne odkurzacze wyposażone są w czujniki antykolizyjne, przeszkód, jak również uskoku podłoża. Urządzenia z większymi pojemnikami są większe i mają inny kształt, co może uniemożliwić dokładne sprzątanie, na przykład pod meblami. Warto pomyśleć o funkcji pozwalającej na oczyszczanie powietrza z kurzu, roztoczy, grzybów i bakterii. Taką rolę odgrywa filtr HEPA, przydatny szczególnie wtedy, kiedy w domu mieszkają alergicy. Odkurzacze automatyczne pracują znacznie ciszej od tych tradycyjnych. Powstały modele o poziomie głośności nieprzekraczającym 60 dB.

Obok wyżej wymienionych roboty sprzątające posiadają różne dodatki, na przykład: programowanie czasu sprzątania pozwalające na zaprogramowanie dnia czy tygodnia, a także godziny, kiedy odkurzacz zaczyna sprzątanie; mycie podłogi (z mopem), które polega na nawilżeniu podłogi, wyczyszczeniu jej i wysuszeniu oraz automatycznym dostosowywaniu mocy.

Ostatnią sprawą jest wyposażenie odkurzacza między innymi:

  • w lampę UV, która za pomocą promieniowania niszczy bakterie wsysane do wnętrza urządzenia;
  • wskaźnik zapełnienia pojemnika;
  • nasadkę polerująco-czyszczącą służącą do wypolerowania powierzchni;
  • wirtualną ścianę zapobiegającą przemieszczenie się odkurzacza do innego pomieszczenia;
  • latarnie przepuszczające robota do kolejnego pokoju po określonym czasie;
  • stację dokująca dostępną w droższych modelach;
  • głośnik;
  • dodatkowe filtry.

Decydując się odkurzacz automatyczny, trzeba dokładnie przeanalizować jego specyfikację. Plusem posiadania tego wygodnego pomocnika jest możliwość wygospodarowania dodatkowego czasu na ulubione zajęcia, czy spędzenie go z rodziną, a komfort codziennego życia w przyjemnym zadbanym otoczeniu znacznie się poprawi.

 

 

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...