Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Dress code jako środek komunikacji społecznej

Czy powierzylibyśmy projekt modernistycznego domu architektowi w skarpetach i sandałach? Raczej na tym miejscu, szczególnie teraz, latem, wyobrażam sobie zadbanego mężczyznę w loafersach lub monkach w naturalnym odcieniu skóry, koniecznie z odsłoniętymi kostkami. W jasnych chinosach z plecionym skórzanym paskiem, sportowej lub klubowej marynarce, może z jedwabną poszetką w kieszonce. Oczywiście nie może zabraknąć zegarka na nadgarstku i wiecznego pióra w dłoni. Nowoczesny mężczyzna, to mężczyzna, który nie boi się o siebie dbać. Jest elegancki, ale nie nudny. Ma wypielęgnowane dłonie i dobrze utrzymany zarost. Może i wydaje na fryzjera więcej niż żona, ale to nie szkodzi, ponieważ jest wybitnym specjalistą.

 

 

I czy oddalibyśmy oszczędności życia pod opiekę doradczyni finansowej noszącej kilkucentymetrowe tipsy i legginsy w panterkę (wybaczcie – jakiekolwiek legginsy, choćby nawet od samego Marca Jacobsa) albo w różowej bluzeczce z napisami „love & peace”? Czy zaufalibyśmy prędzej kobiecie o lśniących włosach w naturalnym kolorze, lekko upiętych nad karkiem, noszącej doskonale skrojoną garsonkę nałożoną na jedwabną bluzkę? W ołówkowej spódnicy lekko za kolano i eleganckich skórzanych czółenkach? Czyż taki strój nie szepce delikatnie do ucha: „Jestem doskonała, co do centymetra, co do najmniejszego guziczka. Wszystko się we mnie zgadza, tak jak zgadzać się będą państwa finanse”…

 

 

Czy nam się to podoba, czy nie, strój jest bardzo istotnym elementem komunikacji niewerbalnej. Lekceważenie go może drogo kosztować. Kompletując garderobę do pracy, powinniśmy pamiętać o tym, aby była dostosowana do okazji, charakteru pracy, do naszej urody, typu kolorystycznego, sylwetki, a nawet do pory roku i dnia. Jest tego sporo, ale kiedy pogodzimy wszystkie te elementy, strój będzie potwierdzał naszą pozycję, profesjonalizm, autorytet i jeszcze dodatkowo będzie mówił klientom: „Spokojnie, są państwo w dobrych rękach”. Czy strój może zafałszować rzeczywistość? Na pewno tak, co jest naganne. Jednak wątpię, czy opisany image będzie kłamał na temat profesjonalizmu, ponieważ stworzenie tak wysmakowanego wizerunku wymaga nie lada skrupulatności, wiedzy, dokładności, wyczucia i inteligencji.

Karl Lagerfeld porównuje poszczególne elementy ubioru do nut. Jest tyle różnych brzmień, więc trzeba wielu godzin pracy, aby stworzyć z nich harmonijną melodię.

 

Źródło zdjęć: pexels.com

Mentorka w Projekcie Lady, wykładowca i trener; założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Wiedzę z dziedziny międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington w Waszyngtonie pod okiem największych ...