Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Do zobaczenia w zaświatach

Rok po premierze światowej do polskich kin wchodzi najnowszy film Alberta Dupontela.

Do zobaczenia w zaświatach jest ekranizacją powieści Pierre’a Lemaitre’a, który za tę książkę otrzymał Grand Prix Nagrody Goncourtów. Lemaitre jest również współtwórcą scenariusza filmu.

Obraz otrzymał 13 nominacji i 5 statuetek Cezar 2018: dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany, za najlepsze kostiumy, za najlepszą scenografię i za najlepsze zdjęcia. Oczywiście lista nagród i wyróżnień jest dużo dłuższa.

Mimo że akcja filmu rozgrywa się 100 lat temu, to w pewien sposób historia ta pozostaje nadal aktualna. Sam reżyser określa ją mianem eleganckiego pamfletu na temat naszych czasów, w których wciąż można spotkać „biznesmenów” chcących dorobić się, na czym się tylko da.

Losy obiecującego artysty i syna milionera Edwarda Péricourt i skromnego urzędnika Alberta Maillarda splatają się tragicznie w listopadzie 1918 roku, tuż przed zawieszeniem broni, w wyniku bezsensownego rozkazu ataku wydanego przez porucznika Pradelle’a. Weterani wojenni Edward i Albert szybko przekonują się, że dla ich ojczyzny cenniejsi są ci, którzy zginęli, a nie ci, którzy przetrwali, często za cenę własnego zdrowia. Z tym większą pogardą patrzą na ludzi pokroju Pradelle’a, którzy próbują zbić majątek na tym, czego wojna dostarcza w nadmiarze – na zwłokach poległych. Wpadają na pewien pomysł, który pozwoli im upomnieć się o swoje.

 

 

Reżyseria: Albert Dupontel

Scenariusz: Albert Dupontel, Pierre Lemaitre

Obsada: Nahuel Pérez Biscayart, Albert Dupontel, Laurent Lafitte

Dystrybutor: Aurora Films

Gatunek: komediodramat

 

Źródło zdjęć: Aurora Films

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...