Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Dlaczego warto inwestować w podniesienie własnych kwalifikacji?

Znana idea Złotego Kręgu (Golden Circle), prezentowana przez Simona Sineka, zakłada, że punktem wyjścia dla wszelkiej skuteczności jest właściwa odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. Dlaczego warto inwestować w podniesienie własnych kwalifikacji? To dobrze postawione pytanie, natomiast skuteczność w tym działaniu będzie zależała od tego jak sobie na nie odpowiemy. Nie chodzi tutaj o to, czego będziemy się uczyć, czy też w jaki sposób to zrobimy, ale właśnie dlaczego chcemy podjąć taką aktywność.

Rzeczywistość pokazuje, że już nie tylko z konieczności, a bardzo często z wewnętrznej potrzeby, częściej niż kiedykolwiek wcześniej zmieniamy pracę, a nawet zawód. Doskonale się to wpisuje w trend zjawiska „kariery bez granic”[1] propagowanej na świecie już w XX wieku, tymczasem w Polsce wciąż jeszcze słabo lub nie do końca poprawnie rozumianej, a zrozumienie tego trendu może doprowadzić do optymalnej odpowiedzi na pytanie „dlaczego warto inwestować w podniesienie własnych kwalifikacji?”.

 

 

Oczywiste odpowiedzi są banalne, choć nie znaczy, że nieistotne – warto inwestować we własny rozwój, bo to buduje lepszą pozycję na rynku pracy, bo to sposób na wyprzedzanie konkurencji w zajmowaniu lukratywnych stanowisk, bo dzięki temu tworzy się atrakcyjna ścieżka kariery, bo to sprawia, że pojawia się perspektywa awansu i coraz większych zarobków, bo to w końcu większy prestiż z zajmowanych stanowisk, a przede wszystkim lepszy standard życia. Nie trzeba nam udowadniać, że inwestycja we własny rozwój jest ważna, bowiem jak wynika z ankiety CBOS przeprowadzonej jeszcze kilkanaście lat temu, aż 93 procent Polaków uważa, że warto się uczyć[2] podzielając te właśnie wyżej wymienione powody.

Zatem wszystko to jest ważne, niemniej czy to jest nasze najważniejsze „dlaczego?”.

Wróćmy zatem do idei „kariery bez granic”, która zwraca uwagę w korzyściach inwestowania w podniesienie własnych kwalifikacji na trochę inne aspekty. Cytując siebie podkreślę, że fenomen „kariery bez granic” gwarantuje poczucie niezależności oraz poczucie wpływu na własne życie nie tylko zawodowe, ale też osobiste oraz pozwala na realizację swojej kariery zgodnie z własnymi wartościami przez komfort wyboru pracy[3]. Między innymi przez to buduje w nas poczucie własnej wartości, wzmacnia satysfakcję i spełnienie, wzmaga pozytywne emocje, redukuje stres i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Może doprowadzić do odczuwania prawdziwego szczęścia i zadowolenia z życia, wynikającego nie tylko z pozycji na rynku pracy, ale przede wszystkim ze stabilnej samooceny i przekonania o własnej sprawczości.

 

 

Inwestowanie w podniesienie własnych kwalifikacji to budowanie własnej wartości rynkowej niezależnej od struktur organizacji, w której się pracuje, posiadanie indywidualnej tożsamości profesjonalisty, budowanie własnego, przenośnego know how oraz tworzenie i pozostawanie w zewnętrznej sieci kontaktów. Są to działania warunkujące funkcjonowanie na rynku pracy według modelu „kariery bez granic”[4]. Jeśli więc dobrze zrozumiemy, na czym ten trend polega, odkryjemy też swoje „dlaczego?” I nie jest tu istotą, czy odpowiemy sobie na to atrybutami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi wartościami, ważne, żeby to były nasze prawdziwe! powody dlaczego chcemy inwestować w podniesienie własnych kwalifikacji, bo dopiero wtedy będziemy w tym skuteczni. Dopiero wtedy będziemy działać z prawdziwym zaangażowaniem, stąd poszukiwanie odpowiedzi warte jest wszelkiego wysiłku.

 

 

Zachęcam do wszystkich form rozwoju, zarówno tych grupowych jak szkolenia, jak i tych indywidualnych jak coaching czy mentoring, zachęcam też do, po prostu, czytania książek, tym bardziej, że tej ostatniej aktywności szczególnie sprzyja czas urlopów i relaksu.

[1] https://www.ipiss.com.pl/wp-content/uploads/downloads/2013/02/m_rutkowska_zzl_1_2010.pdf

[2] http://archiwum.nf.pl/31424-dlaczego-warto-sie-ksztalcic/

[3] http://www.bjanowska.pl/kariera-bez-granic-3/

[4] http://www.bjanowska.pl/kariera-bez-granic-3/

 

Źródło zdjęć: pexels.com

Psycholog biznesu, trener, konsultant i wykładowca. Specjalizuje się w obszarach związanych z zarządzaniem, psychologią organizacji, HR i rozwojem osobistym. Prowadzi projekty rozwojowo-doradcze dotyczące określania, budowania i wprowadzania narzędzi strategii personalnych (HR) oraz strategii ...