Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Czy e-papierosy są zdrowsze?

Temat palenia papierosów i problem z tym uzależnieniem był w mediach poruszany już tysiące razy. Jedno jest pewne, najlepiej nie palić w ogóle. I mam tu na myśli nie tylko tradycyjne papierosy, ale również wszelkie ich elektroniczne zamienniki. Zdania na temat, które z nich zdrowiu szkodzą bardziej, są jednak podzielone.

Nowoczesne koncerny walczą o klientów, a ich celem jest przede wszystkim sprzedanie jak największej liczby papierosów elektronicznych, czy hybrydowych. Można się zgodzić z tym, że niektóre papierosy elektroniczne są mniej szkodliwe, ale już samo palenie jest przyczyną różnych chorób i niewykluczone, że zaczynając tę niebezpieczną przygodę z paleniem zamienników po jakimś czasie sięgniemy po papierosy tradycyjne.

Papierosy zawierają około 5,6 tys. związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych i ponad 400 niebezpiecznych dla zdrowia. W Polsce jak dotąd przeprowadzono tylko kilka badań mających na celu sprawdzenie wpływu na zdrowie elektronicznych papierosów w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Według badań przeprowadzonych przez prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu e-papierosy należą do mniej szkodliwych dla zdrowia człowieka, jednak mimo tego one także mają negatywny wpływ na nasz organizm.

Liquid e-papierosów, który jest odparowywany w czasie palenia, poza nikotyną, gliceryną, glikolem propylenowym i wodą, zawiera około 10 składników uznanych za szkodliwe dla zdrowia. W papierosach tradycyjnych znajduje się między innymi tlenek węgla, utrudniający oddychanie, a także zaburzający funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ponadto prowadzi do przemiany hemoglobiny w karboksyhemoglobinę. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia przychyla się do wniosku, że e-papierosy są pomocne w procesie rzucania palenia dla prawie 1,5 miliona Brytyjczyków. Z roku na rok dzięki elektronicznym zamiennikom papierosów maleje liczba nałogowych palaczy.

Z raportu Public Health England (PHE) wynika, że szkodliwość e-papierosów jest aż o 95 procent niższa niż w przypadku papierosów tradycyjnych. E-papierosy są dzisiaj nie tylko najbardziej popularnym, ale też jednym z najskuteczniejszych sposobów na porzucenie nałogu nikotynowego.

Pomimo przewagi wersji elektronicznej papierosów w konfrontacji z tradycyjnymi odpowiednikami trzeba wiedzieć, że nie są one wolne od innych szkodliwych składników. Zawarty w nich toksyczny benzen może przyczynić się do chorób szpiku kostnego i białaczki. Bierni palacze e-papierosów nie są jednak narażeni na zachorowanie na którąkolwiek z chorób charakterystycznych dla nałogu palenia.

Poza e-papierosami palacze sięgają po znacznie bardziej nowoczesne gadżety. Są to między innymi papierosy hybrydowe IQOS – to znaczy połączenia tradycyjnych papierosów z ich wersją elektroniczną. Technologia tych zamienników polega na podgrzewaniu tytoniu bez spalania, co powoduje wytwarzanie aerozolu zawierającego nikotynę oraz w przeciwieństwie do elektronicznych papierosów nie bazuje na glicerynowym oleju. Te urządzenia są więc aż o 90 procent mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne.

Wszelkie wyroby tytoniowe przyczyniają się też do zanieczyszczania środowiska, w którym żyjemy. Naukowcy dowiedli, że papierosy hybrydowe z systemem IQOS są dużo bezpieczniejsze od tych zwykłych wytwarzających toksyczny dym i są też mniej uciążliwe dla tych, którzy pozostają biernymi palaczami. Już dzisiaj wiadomo, że przyszłość koncernów tytoniowych znajduje się w produkcji coraz nowszych wersji elektronicznych gadżetów dla palaczy.

 

Źródło zdjęcia: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...