Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Czy biały laser wyprze LED?

Biały laser zdecydowanie bardziej oszczędny od energooszczędnego leda to bliska przyszłość oświetlenia oraz komunikacji bezprzewodowej opierającej się na świetle. Białe światło lasera to prawdziwa rewolucja wielu segmentów rynku. Wykorzystywany będzie między innymi w ekranach telewizorów i smartfonów, a także w reflektorach samochodowych, aż po Wi-Fi. Biały laser jest znacznie jaśniejszy, co obok wykorzystywanej obecnie technologii LED stanowi prawdziwy przełom w sektorze oświetlenia. Nad metodami wytwarzania laserowego źródła światła białego pracują też polscy naukowcy.

Lasery odkryto w 1960 roku. Przodują one w wielu dziedzinach nauki i techniki. Niestety do tej pory nie udało się stworzyć lasera emitującego światło białe.

Od czasu wynalezienia lasery znalazły wiele różnych zastosowań – komputery, drukarki, optyka oraz chirurgia. Jednak nadal nieosiągalnym była emisja światła białego. Zespół badaczy z Arizona State University stworzył urządzenie, które pozwala na emitowanie światła w dowolnym kolorze z zakresu pełnego spektrum światła widzialnego. Naukowcy z Arizona State University dowiedli, że półprzewodzące lasery potrafią wyprodukować pełny zakres kolorów, niezbędnych do emitowania światła białego. Stworzona przez nich cienka nanowarstwa półprzewodnika mierzy około jedną tysięczną grubości ludzkiego włosa i składa się z trzech równoległych segmentów. Każdemu z nich przypisany jest jeden z trzech podstawowych kolorów, emitowanych przez laser od barwy czerwonej, przez zieloną, aż do niebieskiej.

Osiągnięta między nimi równowaga prowadzi do powstania światła białego. Odkrycie to może uczynić biały laser najpopularniejszym źródłem światła, które zastąpi ledy. Lasery mają jaśniejsze światło, emitują żywsze kolory, jak również są bardziej energooszczędne. Ich nieocenione właściwości można wykorzystać w produkcji ekranów telewizorów i komputerów. Kolejnym potencjalnym zastosowaniem laserów jest li-fi, czyli komunikacja przy użyciu światła ledów, aż dziesięciokrotnie szybsza niż Wi-Fi. Gdyby do li-fi wykorzystano biały laser, to prędkość ta okazałaby się 10-100 razy lepsza. Niewykluczone zatem, że w niedalekiej przyszłości w tym samym pomieszczeniu jeden system posłuży ludziom nie tylko do oświetlenia, ale i do komunikacji.

Niebieska dioda, wykorzystywana przez światło ledowe, pokryta jest fosforem w taki sposób, by możliwe było przetworzenie części światła niebieskiego na zielone, żółte lub czerwone, a co przez oko ludzkie widziane jest jako światło białe. Naukowcy podjęli wyzwanie zmierzające do uzyskania światła niebieskiego. Przez dwa lata naukowcy z University of YAlova z Turcji podejmowali próby stworzenia nanomateriału w formie warstwy emitującej światło niebieskie. Ich strategia polegała na uformowano pożądanego kształtu, a następnie przekształceniu go w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie odpowiedniej zawartości stopu, mogącego emitować światło niebieskie. Obok tego wyzwania pojawiło się kolejne, którym jest opracowanie laserów w oparciu o baterie.

Biały laser otrzymywany jest w wyniku połączenia kilku wiązek lasera na jednej warstwie półprzewodnika. Każda wiązka emituje jeden z trzech podstawowych kolorów – czerwony, niebieski oraz zielony. Prowadzi to do uzyskania światła białego. Polacy pracują nad pobudzeniem źródła laserem w celu uzyskania światła białego.

Osiągnięcie naukowców to wielki krok w przyszłość, dzięki któremu właśnie lasery staną się głównym źródłem światła. Jaśniejsze, a także bardziej wydajne, zastąpią popularne już ledy. Biały laser może sprawić, że na ekranach telewizorów czy komputerów pojawią się jeszcze żywsze i precyzyjniejsze kolory.

 

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...