Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Czas zadumy

Początek listopada sprzyja refleksjom nad przemijaniem i sensem życia. W tym czasie wspominamy też tych, których z nami już nie ma.

Z żalem i smutkiem pożegnaliśmy w tym roku wiele wybitnych osobowości związanych z różnymi dziedzinami życia. Nie sposób napisać o nich wszystkich lub choćby o nich wspomnieć – lista byłaby długa…

W styczniu 2019 roku odszedł Janusz Kozioł. Jego głos znają chyba wszyscy. Był lektorem filmowym, radiowym i telewizyjnym, a także aktorem dubbingowym, telewizyjnym, teatralnym, filmowym i głosowym. Pracował również jako spiker radiowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser dubbingowy.

Nie obejrzymy już żadnej kolekcji Karla Lagerfelda. Mistrz odszedł w lutym po ciężkiej chorobie. Był projektantem mody, artystą i fotografem. Związany z najsłynniejszymi domami mody: Balmain, Jean Patou, Kruzia, Charles Jourdan, Valentino, Fendi, Chloé, a od 1983 roku aż do śmierci – z Chanel. Wykreował markę modową sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem. W 2004 roku swoją kolekcją zapoczątkował serię „wielkich projektantów” dla H&M. 22 stycznia 2019 roku zaprezentowano ostatnią jego kolekcję Chanel haute couture.

W marcu na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie pożegnaliśmy popularną polską aktorkę Zofię Czerwińską. Debiutowała on rolą barmanki Loli w filmie Pokolenie. Popularność przyniosła jej rola pani Balcerkowej z serialu Alternatywy 4 (1983). Zagrała między innymi w serialach: Czterdziestolatek (1974) i Czterdziestolatek. 20 lat później (1993) – rola Zofii Nowosielskiej i kierowniczki pizzerii „Angelo”. Na dużym ekranie wcieliła się w następujące role: kelnerki w kawiarni CDT w Lekarstwie na miłość (1965), uczestniczki rejsu w Rejsie (1970), byłej gosposi Karpielów w Poszukiwany, poszukiwana (1972), Ireny, kandydatki na żonę Ochódzkiego w Misiu (1980), matki tytułowego bohatera w Och, Karol (1985). Od 2008 roku do końca życia grała postać Malinowskiej, ekspedientki sklepu monopolowego „U Stasia”, w serialu Świat według Kiepskich.

 

 

W wieku 80 lat we wrześniu zmarł Andrzej Polkowski. Doskonale znany fanom Harry’ego Pottera. Był tłumaczem, pisarzem i archeologiem. Przetłumaczył 113 książek, należących do literatury dziecięcej, fantasy i SF oraz psychologii, między innymi: Opowieści z Narnii, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Harry Potter i Komnata Tajemnic, Hobbit, czyli tam i z powrotem, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Opowieść wigilijna, Księga dżungli.

Był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych, wspaniałym artystą kabaretowym związanym z kabaretem Dudek, Kabaretem Olgi Lipińskiej i Kabaretem Starszych Panów. Niezapomniany Jan Kobuszewski. Znamy go przede wszystkim z ról w filmach telewizyjnych i kinowych oraz w serialach: Ewa chce spać, Poszukiwany, poszukiwana, Lata dwudzieste… Lata trzydzieste, Wojna domowa, Czterdziestolatek, Alternatywy 4.

W te szczególne dni – 1 i 2 listopada – poświęćmy też chwilę, aby wspomnieć tych, których znaliśmy z kina, teatru, życia artystycznego i publicznego.

Izabela Husarzewska-Tobiasz

 

 

Podróż w jedną stronę

Jest taka podróż dla każdego
Ma swój początek i ma koniec
Bilety darmo, zsyła niebo
Dziwna to podróż
W jedną stronę…

Jest taka podróż w czas bez czasu
Brama, co wlewa sen w bezsenność
Nie trzeba nawet brać bagażu
Dziwna to podróż
w światło – ciemność…

Nikt jeszcze stamtąd nie powrócił
Myślenie o tym bez znaczenia
A list do skrzynki czy ktoś wrzucił?
Bo nie dotarły
pozdrowienia…

Jest taka podróż jedna tylko
w ostatnią stronę świata wiedzie
Wobec wieczności wiek jest chwilką
Nie myśl, że spóźni się
po ciebie…

Aldona Rogulska

 

Źródło zdjęć: pexels

Freelancerka realizująca projekty kulturalne i związane z przemysłami kultury, prowadząca działania PR dla marek selektywnych oraz organizująca eventy. Absolwentka Filologii Polskiej na UW (specjalizacja animacja kultury) oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej ...