Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
Do góry

Bajki edukacyjne dla dzieci

Agnieszka Metko realizuje się na wielu płaszczyznach artystycznych. To nie tylko utalentowana malarka i wokalistka, ale przede wszystkim wspaniała pisarka i poetka, która obok wierszy z niebywałą łatwością i wyczuciem potrafi komponować wspaniałe bajki edukacyjne, czego dowodem są opublikowane przez autorkę i wielokrotnie nagradzane książeczki, bajki i wiersze.

W 2016 roku została laureatką nagrody w kategorii Słowo na Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł. Jest wokalistką zespołu Metko Project. Obok intensywnej działalności twórczej Agnieszka jest inicjatorką wielu akcji dla dzieci. Wśród najbardziej jej znanych wierszy są: Śniadanie, Modlitwa, Królestwo oczekiwania, Doświadczaj, Młodzi na zawsze, publikowanych w zbiorach: Przebudzenie i Nowa, jak również utwory Ciszobłysk i Migoświat, które niebawem ukażą się w nowym tomiku w wersji audio.

Opowiadania i bajki edukacyjne dla najmłodszych opowiedziane przez artystkę pokazują świat widziany oczami dziecka, mają pozytywny wpływ na rozwój poznawczy i estetyczny młodych czytelników, jednocześnie też stanowią źródło do kształtowania odpowiednich postaw społecznych. Treści bajek uwrażliwiają i uczą szacunku do otaczającego świata. Literatura z tej półki to wspaniały wstęp do dyskusji z młodym człowiekiem, pobudzenie ciekawości do obserwacji i poznawania zjawisk zachodzących wokół codziennego życia. Niebanalne, uczące odróżniać to, co dobre od tego, co złe. Są świetną lekturą nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy poszukują odpowiedzi na pytania często zadawane przez najmłodsze pokolenie.

Jednym z ostatnio powstałych opowiadań jest Bajka o groszu. To piękna historia polskiego grosza, który po wybiciu w mennicy pokonuje barwną, pełną przygód drogę do klasera numizmatyka. Treść bajki przedstawiona zabawnie i magicznie nie tylko pobudza wyobraźnię i uwrażliwia na odbiór utworów literackich, ale też uczy szacunku do pieniądza, przybliża małym odbiorcom sposób jego obiegu oraz wzbudza empatię wobec losu ludzi i zwierząt. Zawiera również elementy patriotyczne.

 

 

Ciekawa jest też Bajka o przedsiębiorczości, wyjaśniająca wiele skomplikowanych i niezrozumiałych dla dzieci pojęć związanych z tematyką pieniądza. Historia opowiada między innymi o tym, w jaki sposób pieniądze trafiają do portfela rodziców, czy do bankomatu. Bajka o przedsiębiorczości to edukacyjna opowieść o szacunku do zarabiania pieniędzy i umiejętności oszczędzania. Obie publikacje zostały zilustrowane przez dzieci z warszawskich przedszkoli, a także zekranizowane. Można je obejrzeć w Internecie.

Obok wymienionych należy wspomnieć o edukacyjnej serii książek Rozmowy takie sobie, które stanowią zbiór spontanicznych rozmów, prowadzonych pomiędzy kilkuletnią dziewczynką Różą, a jej rodzicami. Autorka w ciepły i barwny sposób wyjaśnia niezrozumiałe dla dzieci sytuacje, pojęcia, a także zjawiska. Wartość książki opiera się na umiejętności przekazania młodym odbiorcom wiedzy o zdrowym stylu życia oraz podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Są to książeczki dające wspaniałe wsparcie dydaktyczne dla rodziców dzieci do lat sześciu, a ze względu na zawarte w nich treści przewidziane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego mogą być pomocne również dla nauczycieli placówek przedszkolnych jako idealny wstęp do szerszego omówienia poszczególnych tematów. Wybrane rozdziały książek Rozmowy takie sobie zostały opublikowane w przewodnikach metodycznych dla nauczycieli przedszkoli wydanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne WSiP, nominowane do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, a także certyfikowane przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii Wydawnictwa edukacyjne. Publikacje Agnieszki Metko są szczególnie cenione i poszukiwane na rynku wydawniczym.

 

Źródło zdjęć: pexels

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Mediów i Komunikowania Społecznego, a także Studiów Podyplomowych w dziedzinie Redakcji Językowej Tekstu. Ukończyła również Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na kierunku ...